Strona główna biuletynu
Wyszukiwarka
Formularz wyszukiwania
Menu główne
 • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
 • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Systemu Pojazd i Kierowca
 • Dzienniki ustaw
 • Monitor polski
 • Komunikacja w języku migowym
 • Rejestr Informacji o Środowisku
 • WebEWID Powiat Gryfiński
 • Portal Mapowy - dystrybucja danych o budynkach
 • Budowlane_ABC
 • Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Gryfinie
 • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie
 • Dom Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie
Treść główna

Praca Rady i Zarządu

Interpelacje i zapytania wraz z odpowiedziami

II Kadencja Odrodzonego Samorządu Powiatowego
27.10.2002 - 27.10.2006

XXVII sesja Rady Powiatu

2005-09-28, godz.14:00

Interpelacja nr 72/XXVII/2005

Radny Krzysztof Ziętek

powiedział, że dotarły do niego informacje, o tym że istnienie jednostki Straży Pożarnej w Chojnie jest zagrożone. Ma zostać zabrany etat a obowiązki ma przejąć Ochotnicza Straż Pożarna. Radny dodał, że głosuje nad uchwałą dot. dofinansowania do remontów pomieszczeń Powiatowej Straży Pożarnej, ale dodał, że Powiatowa Straż Pożarna ma za zadanie obejmować swoim zasięgiem cały powiat.


Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Bronisław Tessar

odpowiadając na pytanie Radnego K. Ziętka zaznaczył, że chciałby przypomnieć kilka faktów. Ponad 2 lata temu z inicjatywy Pani Starosty i Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej odbyło się spotkanie ze wszystkimi burmistrzami wójtami południa powiatu. Spotkanie to było poświęcone posterunkowi pożarniczemu i dofinansowaniu remontu pomieszczeń, które zostały uzyskane od Marszałka Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Pana Józefa Falińskiego. Spotkanie się odbyło, byli wszyscy zainteresowani jak również prawie cały Zarząd Powiatu. Tylko Gmina Cedynia odpowiedziała na apel, który był podniesiony przez Panią Starostę Ewę De La Torre i Komendanta Powiatowego. Była to kwota około 7 000 złotych, która została skonsumowana poprzez Komendę Powiatową PSP na środki łączności w punkcie alarmowym. Komendant dodał, że właścicielem tych pomieszczeń, o których wspomniał Radny Ziętek, nie jest powiat, gmina ani on sam. Komendant dodał, że jeżeli nie jest właścicielem pomieszczenia, w którym stoi samochód ratownictwa drogowego to nie może łożyć on żadnych środków na jego remont. Obiekt ten spełnia swoje zadania. Samochód ratownictwa drogowego został przekazany jak również został uruchomiony punkt alarmowy posterunku pożarniczego w Chojnie. W jakich warunkach ten punkt działa nie jest ważne, natomiast ważne jest to, że działa i niesie pomoc ludziom potrzebującym na drogach w tym rejonie. Czas dojazdu samochodu do miejsca wypadku został zmniejszony do 15 min.

Radny Krzysztof Ziętek

zapytał czy to prawda, że etaty w Chojnie mają zostać zmniejszone.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Bronisław Tessar

odpowiedział, że nie wie gdzie Radny taką informację usłyszał i zaproponował, aby Radny zapytał o tę kwestię u źródła. Komendant dodał, że on decyduje o tym gdzie i ile etatów ma powstać lub zostać zlikwidowanych. Posterunek w Chojnie jak na razie działa i zasilany jest przez Ochotniczą Straż Pożarną.

Radny Andrzej Szelążek

zapytał czy jest prawdą, że planuje się zakup nowego samochodu bojowego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnie.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Bronisław Tessar

odpowiedział, że to są decyzje samorządu gminnego. Komendant nie interweniuje w takich sprawach. Komendant dodał, że jeden samochód został rozbity w czasie interwencji i słyszał on, że Chojna planuje zakup takiego samochodu z dotacją od Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej. Jeśli chodzi o czas, w jakim miałby ten samochód zostać zakupiony to nie jest mu on znany.

Radny Krzysztof Ziętek

poprosił jeszcze raz, aby Komendant odpowiedział czy zostaną zachowane etaty w jednostce Straży Pożarnej w Chojnie.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Bronisław Tessar

odpowiedział, że nie będzie ukrywał tego że Państwowa Straż Pożarna przeszła na 48 godzinny tydzień pracy. Od nowego roku Straż Pożarna przejdzie na 40 godzinny tydzień pracy. W związku z powyższym brakuje w kraju 2500 etatów. Nie wiadomo czy nowy rząd te etaty zapewni, a są trudności w utrzymaniu gotowości bojowej Państwowej Straży Pożarnej. Komendant dodał, że na dzień dzisiejszy ma on 6 ludzi do obsadzenia, natomiast w Chojnie na razie nic nie będzie się działo i zapewnił że będzie się starał żeby tak zostało. Te etaty, które są w Chojnie to na razie będą. Natomiast, co przyniesie nowy rok i czy Straż Pożarna dostanie etaty czy nie to się okaże.

data opublikowania: 2005-10-21 08:40:57
data ostatniej aktualizacji: 2005-10-21 08:40:57

Interpelacja nr 73/XXVII/2005

Radny Andrzej Szelążek

powiedział, że wiele osób zwracało się do niego, aby Starostwo Powiatowe na swoich stronach internetowych umieściło zasady i wzory wniosków składanych do Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Teraz akurat jest okres składania wniosków, ale nie są one dostępne w internecie. W związku z tym Radny poprosił, aby takie wzory wniosków zostały umieszczone na stronach internetowych Starostwa i w ten sposób były dostępne dla tych, którzy tych wniosków potrzebują.


Starosta E. De La Torre

odpowiedziała, że zasady składania wniosków do Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej są zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Gryfinie, ponieważ jest to treść uchwały Rady Powiatu wraz z załącznikiem z dnia 29 września 2004 r. Pani Starosta dodała natomiast, że Radny A. Szelążek ma rację, co do tego, że umieszczenie na stronach internetowych wzorów wniosków składanych do PFOŚ i GW ułatwiłoby szybsze złożenie wniosków osobom zainteresowanym, dlatego jutro na stronach internetowych starostwa znajdą się wzory wniosków składanych do w/w funduszu.

data opublikowania: 2005-10-21 08:40:57
data ostatniej aktualizacji: 2005-10-21 08:40:57

Inf. przygotowana przez: Agnieszka Małyszko
Inf. wprowadzona przez: Wojciech Sztanga

Pobierz Adobe Reader z www.adobe.com

Pobierz Adobe Reader
Program jest niezbędny do przeglądania
niektórych treści zawartych w serwisie.