Starostwo Powiatowe
Zarządzenia Starosty Gryfińskiego
VII Kadencja Odrodzonego SamorzÄ…du Powiatowego
07.04.2024-07.04.2029
Zarządzenie Nr 14/2025
Starosty Gryfińskiego
z dnia 2025-01-30
w sprawie organizacji i funkcjonowania na obszarze powiatu gryfińskiego systemu stałych dyżurów tworzonego na potrzeby podwyższania lub obniżania gotowości obronnej państwa
Na podstawie art. 35 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 107, poz. 1907), § 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa (Dz. U. z 2004 r. Nr 219 poz. 2218, z 2022 r. poz. 655) oraz zarządzenia Wojewody Zachodniopomorskiego nr 225/2023 z dnia 14 sierpnia 2023 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania na obszarze województwa zachodniopomorskiego systemu stałych dyżurów tworzonego na potrzeby podwyższania lub obniżania gotowości obronnej państwa, zarządza się co następuje:
§ 1.
- Tworzy się w Powiecie Gryfińskim system stałych dyżurów w celu zapewnienia Staroście Gryfińskiemu ciągłości przekazywania decyzji Wojewody Zachodniopomorskiego oraz zadań ujętych w Planie operacyjnym funkcjonowania Województwa Zachodniopomorskiego i Planie operacyjnym funkcjonowania Powiatu Gryfińskiego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny: wójtom (burmistrzom) gmin Powiatu Gryfińskiego, kierownikom powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych nadzorowanych i współdziałających, wykonujących zadania obronne na rzecz powiatu gryfińskiego.
- W skład systemu, o którym mowa w ust. 1 wchodzą stałe dyżury:
- Starosty Gryfińskiego;
- wójtów (burmistrzów) gmin Powiatu Gryfińskiego;
- Komendanta Powiatowego Policji w Gryfinie;
- Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie;
- Dyrektora Szpitala Powiatowego w Gryfinie;
- Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gryfinie;
- Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryfinie.
§ 2.
- Za zorganizowanie stałych dyżurów, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 i pkt 3-7, czyni się odpowiedzialnymi odpowiednio:
- w pkt 1 - Naczelnika Wydziału Zarządzania kryzysowego;
- w pkt 3-7 - kierowników tych jednostek.
- Stałe dyżury, o których mowa w § 1 ust. 2 organizuje się w systemie zmianowym, przy czym na jednej zmianie nie może być mniej niż dwie osoby.
- Stały dyżur Starosty Gryfińskiego organizuje się na bazie pomieszczeń Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gryfinie.
- Miejsca pełnienia stałego dyżuru winny znajdować się w stałej siedzibie podmiotów wymienionych w § 1 ust. 2. Pomieszczenia przydzielone dla stałego dyżuru należy wyposażyć w niezbędny sprzęt biurowy i kwaterunkowy oraz oświetlenie zastępcze.
- Do dyspozycji stałego dyżuru przydziela się w razie potrzeby niezbędne środki transportowe wraz z kierowcami.
- Wszelkie zadania planistyczne, organizacyjne, szkoleniowe i kontrolne mające na celu przygotowanie i utrzymanie w gotowości do działania systemu stałych dyżurów realizuje się w stałej gotowości obronnej państwa.
§ 3.
- W ramach stałych dyżurów następuje:
- uruchamianie procedur związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa, w warunkach wystąpienia zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa;
- przekazywanie decyzji Wojewody Zachodniopomorskiego i Starosty Gryfińskiego w sprawie uruchamiania w Województwie Zachodniopomorskim i Powiecie Gryfińskim określonych zadań wynikających z wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa oraz informowanie właściwych organów o stanie sił uruchomionych podczas podwyższania gotowości obronnej państwa;
- wprowadzenie, zmiana lub odwołanie określonego stopnia alarmowego w warunkach wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym lub sabotażowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub innych państw, stwarzających zagrożenie dla RP.
- Zadania, o których mowa w ust. 1 realizuje się uwzględniając pierwszeństwo zadań wykonywanych na rzecz Sił Zbrojnych oraz uruchamiania systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym.
§ 4.
- Na szczeblu powiatu gryfińskiego obowiązuje następujący obieg informacji:
- wariant zasadniczy (dwustopniowy):
Stały dyżur Starosty Gryfińskiego otrzymane zadania od stałego dyżuru Wojewody Zachodniopomorskiego, w imieniu Wojewody Zachodniopomorskiego przekazuje wójtom (burmistrzom) gmin Powiatu Gryfińskiego. Odbiera od nich meldunki i informacje zwrotne, które w formie zbiorczej przekazuje do stałego dyżuru Wojewody Zachodniopomorskiego. Ponadto przekazuje, w imieniu Starosty Gryfińskiego otrzymane zadania stałym dyżurom jednostek wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 3-7 (podsystem powiatowy), odbiera od nich meldunki i informacje zwrotne, które w formie zbiorczej przekazuje Staroście Gryfińskiemu i stałemu dyżurowi Wojewody Zachodniopomorskiego.
- wariant zapasowy (jednostopniowy):
Zadania otrzymane od stałego dyżuru Wojewody Zachodniopomorskiego stały dyżur Starosty Gryfińskiego przekazuje tylko jednostkom podsystemu powiatowego, odbiera od nich meldunki i informacje zwrotne, które w formie zbiorczej przekazuje Staroście Gryfińskiemu i stałemu dyżurowi Wojewody Zachodniopomorskiego.
§ 5. Szczegółowe zasady organizacji i działania stałych dyżurów oraz obowiązujące dokumenty w tym zakresie określa Instrukcja działania stałego dyżuru Starosty Gryfińskiego na czas zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
§ 6. Zobowiązuje się:
- Sekretarza Powiatu Gryfińskiego do sprawowania nadzoru nad całokształtem spraw związanych z organizacją podsystemu stałych dyżurów oraz ćwiczebnego sprawdzania jego funkcjonowania;
- Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gryfinie do opracowania i aktualizacji dokumentacji stałego dyżuru Starosty Gryfińskiego oraz udzielania pomocy jednostkom podsystemu w tym zakresie, planowania szkoleń i kontroli oraz prowadzenia dokumentacji szkoleniowej i kontrolnej;
- Kierowników jednostek wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 3-7 do:
- ustalenia osób odpowiedzialnych za organizację i funkcjonowanie stałego dyżuru w jednostce;
- określenia zasad organizacyjnych pełnienia stałego dyżuru w podległej jednostce organizacyjnej;
- opracowania dokumentacji zgodnie z wytycznymi do aktualizacji stałego dyżuru.
§ 7. Traci moc zarządzenie nr 115/2013 Starosty Gryfińskiego z dnia 28 listopada 2013 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania na obszarze powiatu gryfińskiego systemu stałych dyżurów tworzonego na potrzeby podwyższania lub obniżania gotowości obronnej państwa.
§ 8. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
data opublikowania: 2025-01-30 11:00:57
data ostatniej aktualizacji: 2025-01-30 11:00:57
Strona odwiedzona 76 razy
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji:
Krzysztof Krawczyk
Informacja wprowadzona przez:
Wojciech Sztanga