Strona główna biuletynu
Formularz wyszukiwania

Akty prawa miejscowego

Uchwały

V Kadencja Odrodzonego SamorzÄ…du Powiatowego
16.11.2014 - 16.11.2018

XLIV sesja Rady Powiatu

Uchwała Rady Powiatu nr
XLIV/299/2018 z dnia 2018-10-25

w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej

Na podstawie art. 42a ust. 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 995; zm. Dz. U. z 2018 r. poz. 1000, poz. 1349, poz. 1432) Rada Powiatu w Gryfinie uchwala, co następuje:

§ 1. Uchwała określa szczegółowe zasady wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasady tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasady promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych oraz formalne wymogi, jakim muszą odpowiadać składane projekty.

§ 2. Ilekroć w uchwale mowa o:

  1. powiecie - należy przez to rozumieć Powiat Gryfiński;
  2. radzie - należy przez to rozumieć Radę Powiatu Gryfińskiego;
  3. przewodniczącym rady - należy przez to rozumieć Przewodniczącego Rady Powiatu Gryfińskiego;
  4. starostwie - należy przez to rozumieć Starostwo Powiatowe w Gryfinie;
  5. mieszkańcach - należy przez to rozumieć mieszkańców Powiatu Gryfińskiego;
  6. komitecie - należy przez to rozumieć komitet obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej;
  7. pełnomocniku - należy przez to rozumieć osobę uprawnioną do reprezentowania komitetu podczas prac rady.

§ 3.

  1. Czynności związane z przygotowaniem projektu uchwały zgłoszonego w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, jego upowszechnianiem, promocją, a także organizacją zbierania podpisów pod projektem uchwały, wykonuje komitet.
  2. Członkowie komitetu, w składzie osobowym minimum 5 osób, wyłaniani są spośród grupy mieszkańców uprawnionych do wystąpienia z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. Komitet ulega rozwiązaniu po podjęciu lub odmowie podjęcia uchwały będącej rezultatem wniesionej obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej lub w przypadku, o którym mowa w § 4 ust. 4, zdanie drugie.
  3. Komitet informuje przewodniczącego rady o wystąpieniu z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą, w terminie 14 dni od jego utworzenia, składając wniosek zawierający:
    1. oświadczenie o utworzeniu komitetu, jego nazwie i siedzibie, wraz ze wskazaniem pełnomocnika lub pełnomocników;
    2. wykaz grupy mieszkańców popierających projekt uchwały, w ilości co najmniej 300 mieszkańców Powiatu Gryfińskiego, z podaniem ich czytelnych imion i nazwisk oraz adresów zamieszkania, a także numerów PESEL, przy czym udzielenie takiego poparcia powinno zostać potwierdzone przez mieszkańca złożeniem na wykazie własnoręcznego podpisu, a nazwa komitetu i tytuł projektu uchwały, której mieszkaniec udziela poparcia muszą się znajdować na każdej stronie wykazu. Do wniosku dołącza się również zgodę na przetwarzanie danych osobowych, którą określono w przepisach odrębnych;
    3. oświadczenia mieszkańców uprawnionych do wystąpienia z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą, o posiadaniu przez nich czynnego prawa wyborczego rady. Oświadczenie takie może być wyrażone na wykazie, o którym mowa w pkt 2;
    4. projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

§ 4.

  1. Projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej powinien być sporządzony zgodnie z zasadami techniki prawodawczej wynikającymi z przepisów odrębnych oraz zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne, a także ocenę skutków wprowadzenia regulacji.
  2. Projekt uchwały, o którym mowa w ust. 1 powinien być podpisany czytelnym imieniem i nazwiskiem przez pełnomocnika.
  3. Projekt uchwały, o którym mowa w ust. 1 podlega zaopiniowaniu przez:
    1. radcę prawnego starostwa pod względem formalno-prawnym;
    2. skarbnika powiatu, jeżeli przedmiot regulacji może wywołać określone skutki finansowe dla budżetu powiatu;
    3. komisje rady;
    4. inne organy lub podmioty, jeżeli przedmiot regulacji wskazuje na konieczność uzyskania opinii tych podmiotów.
  4. Jeżeli projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej nie spełnia wymogów określonych w ust. 1-2 przewodniczący rady zawiadamia pełnomocnika o stwierdzonych brakach bądź uchybieniach, wzywając do ich usunięcia w terminie 21 dni od daty doręczenia zawiadomienia. Nieusunięcie stwierdzonych braków lub uchybień powoduje pozostawienie projektu uchwały bez rozpatrzenia.
  5. Wniesienie projektu uchwały zgłoszonego w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej nie stanowi przeszkody do wniesienia innego projektu w tej samej sprawie, w tym także przez inną grupę mieszkańców uprawnionych do wniesienia takiej inicjatywy.

§ 5.

  1. Przewodniczący rady informuje pełnomocnika o terminie posiedzeń komisji rady, podczas których projekt uchwały będzie opiniowany oraz o terminie sesji rady, na której projekt uchwały będzie rozpatrywany.
  2. Projekt uchwały z uzasadnieniem zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej starostwa, wraz z informacją o zawiązaniu się komitetu, jak również terminami posiedzeń komisji i sesji, o których mowa w ust. 1.
  3. Promocja obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej może być realizowana przez komitet również w innych formach niż określona w ust. 2, które w szczególności polegają na wyłożeniu projektu uchwały wraz z uzasadnieniem w siedzibie komitetu, lub powszechnie dostępnych miejscach publicznych, opracowaniu i rozpowszechnianiu informatorów i ulotek, prowadzeniu otwartych spotkań z mieszkańcami powiatu oraz rozpowszechnianiu informacji na temat wniesionej obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej za pośrednictwem środków masowego przekazu i innych zwyczajowo przyjętych form komunikacji, w tym prowadzeniu kampanii społecznych.
  4. Informacja o sposobie rozpatrzenia projektu uchwały zgłoszonego w ramach obywatelskiej inicjatywy jest niezwłocznie publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej starostwa.
  5. Projekt uchwały, który nie został ostatecznie rozpatrzony w trakcie trwania kadencji rady, w której został wniesiony, jest rozpatrywany przez radę następnej kadencji bez potrzeby jego ponownego wnoszenia.

§ 6. Przepisy § 1-5 w brzmieniu nadanym niniejszą uchwałą stosuje się do kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego następujących po kadencji, w czasie której niniejsza uchwała została podjęta.

§ 7. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Gryfinie.

§ 8. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

PrzewodniczÄ…cy Rady
Roman Michalski



UZASADNIENIE

Nowelizacja ustawy o samorządzie powiatowym (art. 42a) nałożyła na radę powiatu obowiązek określenia w drodze uchwały szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasad promocji tych inicjatyw oraz formalnych wymogów, jakim będą musiały odpowiadać składane projekty. Z uwagi na powyższe podjęcie uchwały jest zasadne.

PrzewodniczÄ…cy Rady
mgr Roman Michalski

data opublikowania: 2018-10-30 11:47:53
data ostatniej aktualizacji: 2018-10-30 11:47:53

Strona odwiedzona 721 razy
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji: Magdalena Romankiewicz
Informacja wprowadzona przez: Marcin Konopnicki

  • e-Doręczenia
  • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
  • Rezerwacja kolejki poprzez system internetowy w Wydziale Komunikacji i Transportu
  • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Systemu Pojazd i Kierowca
  • Nieodpłatna pomoc prawna
  • Inne bezpłatne poradnictwo
  • Dzienniki ustaw
  • Monitor polski
  • Komunikacja w języku migowym
  • Rejestr Informacji o Środowisku
  • WebEWID Powiat Gryfiński
  • Portal Mapowy - dystrybucja danych o budynkach
  • Budowlane_ABC
  • Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Gryfinie
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie
  • Dom Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie
  • e-budownictwo Wypełnij wniosek online
  • Nie masz szybkiego internetu? Zg³oœ zapotrzebowanie na internet.gov.pl
Pobierz Adobe Reader z www.adobe.com

Pobierz Adobe Reader
Program jest niezbędny do przeglądania
niektórych treści zawartych w serwisie.