Interpelacja nr 164/23
Radny Wojciech DÅ‚ugoborski
Do pobrania:
Odpowiedzi udzieliła Lucyna Zawierucha Naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Nadzoru Właścicielskiego
Do pobrania:
data opublikowania: 2023-09-27 12:12:40
data ostatniej aktualizacji: 2023-10-10 08:57:38
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji:
Magdalena Romankiewicz
Informacja wprowadzona przez:
Wojciech Sztanga
Zapytanie nr 165/23
Radny Tomasz Mirakowski
Radny Tomasz Mirakowski powiedział, że dzisiaj rozmawiał ze zrozpaczoną żoną człowieka, który przebywa w DPS, która powiedziała, co później Radny zresztą sprawdził, że od marca 2023 r. przeciętny koszt utrzymania wynosi pięć tysięcy dwieście dwa złote. Tymczasem jak też nie wszyscy może wiedzą średnie wynagrodzenie w sierpniu było siedem tysięcy trzysta sześćdziesiąt osiem złotych. A kto ma taką emeryturę? Obowiązujące przepisy są takie, że jeżeli brakuje tych pieniędzy to DPS, zgodnie zresztą z przepisami ściąga te środki od najbliższej rodziny. W tym przypadku akurat od żony, która ma niewielką emeryturę. Pytanie jest takie, jaki jest to problem w tej chwili w naszych DPSach. Ile osób jest zwolnionych z opłat? A ile osób ma takie problemy, że musi korzystać z pomocy rodzinnej? I czy DPSy mają wgląd w wysokość wynagrodzenia współmałżonka? Trzeba by się temu po prostu przyjrzeć.
Odpowiedzi udzielił Starosta Gryfiński Wojciech Konarski
Starosta Gryfiński Wojciech Konarski odpowiedział, że najlepiej byłoby jakby Pan Radny powiedział, którego DPSu to dotyczy, bo pewnie każdy przypadek jest inny. Odpłatność w DPSach opisana jest w ustawie. I nie jest tak, że w DPSie mieszkaniec płaci sto procent, tylko po pierwsze jest wydana decyzja. Znaczną część odpłatności ponosi gmina, z której pochodzi dany mieszkaniec. Przed reformą w tym zakresie było tak, że za mieszkańców, którzy zostali umieszczeni przed 1984 rokiem płaci z kolei Wojewoda. Mieszkaniec, jeżeli ma rentę czy emeryturę płaci tylko i wyłącznie jakiś procent. Także to nie jest sto procent. A ten przypadek, dlaczego akurat żona płaci i co tam wynikło trzeba po prostu sprawdzić i wyjaśnić.
Odpowiedzi udzieliła Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie Bożena Stawiarska
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie Bożena Stawiarska dopowiedziała do wypowiedzi Starosty. Jeżeli chodzi o odpłatność w Domach Pomocy Społecznej to jest to zadanie gminy. I to gminy wydają decyzje o odpłatności. Prawdą jest, że siedemdziesiąt procent z emerytury bądź renty, bądź też zasiłku stałego, jeżeli osoba jest niepełnosprawna i nie ma swoich własnych dochodów pokrywa mieszkaniec. Pozostałą część pozostaje najbliższa rodzina będąca w obowiązku alimentacyjnym bądź też Urząd Miasta i Gminy jeżeli rodziny na to nie stać. Powiat wydaje tylko decyzję o umieszczeniu w naszych czterech Domach Pomocy Społecznej. My nie odpowiadamy za finanse. My tylko ustalamy na podstawie danych i wyliczeń od naszych DPSów średnią kosztów utrzymania mieszkańca w danym roku.
data opublikowania: 2023-10-20 14:21:44
data ostatniej aktualizacji: 2023-10-24 10:04:17
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji:
Dominika Konopnicka
Informacja wprowadzona przez:
Wojciech Sztanga