Starostwo Powiatowe
Zarządzenia Starosty Gryfińskiego
II Kadencja Odrodzonego SamorzÄ…du Powiatowego
27.10.2002-27.10.2006
Zarządzenie Nr 35/2005
Starosty Gryfińskiego
z dnia 2005-05-31
w sprawie określenia procedury składania, przyjmowania i analizy oświadczeń majątkowych osób zobowiązanych do ich złożenia Staroście
Na podstawie art. 25c ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz. 1592; Dz.U. z 2002r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1688, Nr 214, poz. 1806; Dz.U. z 2003r. Nr 162, poz. 1568; Dz.U. z 2004r. Nr 102, poz. 1055) w związku z art. 19 ustawy z dnia 22 marca 1990r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz. 1593; Dz.U. z 2002, Nr 113, poz. 984, Nr 214, poz. 1806; Dz.U. z 2005r. Nr 10, poz. 71), zarządzam co następuje:
§ 1
- Oświadczenie majątkowe jest oświadczeniem wiedzy osoby składającej o jej majątku.
- Składający oświadczenie powinien uczynić to starannie, kompletnie i wyczerpująco.
- Osoba podaje w nim, zgodnie z prawdą, jaki posiada majątek, czyniąc to poprzez zupełne wypełnienie odpowiednich rubryk formularza. Oznacza to, iż każda z rubryk powinna być wypełniona w sposób całkowity, obejmując absolutnie wszystko, czego wymaga się w danym punkcie wzoru oświadczenia.
§ 2
- Oświadczenia majątkowe wraz z kopią swojego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (PIT) za rok poprzedni i jego korektą składają w dwóch egzemplarzach staroście:
- wicestarosta,
- członek zarządu powiatu,
- sekretarz powiatu,
- kierownik jednostki organizacyjnej powiatu,
- osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego powiatową osobą prawną,
- osoba wydajÄ…ca decyzje administracyjne w imieniu starosty, zwani dalej "zobowiÄ…zanymi".
- Wzór formularza oświadczenia majątkowego zobowiązanych do jego złożenia staroście określa rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2003r. (DzU Nr 34, poz. 282) - wzór oświadczenia stanowi załącznik Nr 1 do zarządzenia.
- Oświadczenie majątkowe dotyczy majątku odrębnego oraz majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową.
- Oświadczenie zwiera informacje o:
- zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach handlowych oraz nabyciu od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, jednostek samorządowych, ich związków lub od komunalnej osoby prawnej mienia, które podlega zbyciu w drodze przetargu, a także dane o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz dotyczące zajmowania stanowisk w spółkach handlowych,
- dochodach osiąganych z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej lub zajęć, z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu,
- mieniu ruchomym o wartości powyżej 10.000 złotych,
- zobowiązaniach pieniężnych o wartości powyżej 10.000 złotych, w tym zaciągniętych kredytach, pożyczkach oraz warunkach, na jakich zostały udzielone.
- Składający oświadczenie majątkowe określa w nim przynależność poszczególnych składników majątkowych, dochodów i zobowiązań do majątku odrębnego i majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową.
- Obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego wraz z PIT-em ma charakter bezwzględny.
§ 3
Inni, aniżeli wymienieni w § 2 ust. 1 pracownicy samorządowi mogą być również zobowiązani do złożenia oświadczenia o stanie majątkowym na wniosek starosty według wzoru określonego w załączniku Nr 2.
§ 4
- Osoby, o których mowa w § 2 ust. 1 składają - w zależności od osoby zobowiązanej - pierwsze oświadczenie majątkowe w terminie 30 dni od dnia wyboru lub powołania na stanowisko albo od dnia zatrudnienia oraz na 2 miesiące przed upływem kadencji lub w dniu odwołania ze stanowiska czy też rozwiązania umowy o pracę.
- w oświadczeniach tych powinien być zobrazowany stan majątkowy osoby w dniu złożenia ślubowania, powołania czy też zatrudnienia oraz w dniu odwołania lub też rozwiązania umowy o pracę.
- do tych oświadczeń składanych w trakcie roku nie dołącza się kserokopii PIT-u.
- Do pierwszego oświadczenia należy dołączyć informację o sposobie i terminie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli zobowiązani prowadzili ją przed dniem wyboru, powołania lub zatrudnienia.
- Kolejne oświadczenia majątkowe są składane przez zobowiązanych co roku do dnia 30 kwietnia (tzn. oświadczenia roczne), według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, oraz w dniu odwołania ze stanowiska lub rozwiązania umowy o pracę.
§ 5
- Osoby zobowiązane wskazane w § 2 ust. 1 mają obowiązek złożyć oświadczenie o działalności gospodarczej prowadzonej przez ich małżonków, jeżeli działalność ta wykonywana jest na terenie powiatu, w którym osoba zobowiązana do złożenia oświadczenia pełni funkcję lub jest zatrudniona. Wzór oświadczenia określa załącznik Nr 3 zarządzenia.
- Obowiązani są oni również do złożenia oświadczenia o umowach cywilnoprawnych zawartych przez ich małżonków, jeżeli umowy te zawarte zostały z organami powiatu, jednostkami organizacyjnymi powiatu lub powiatowymi osobami prawnymi i nie dotyczą stosunków prawnych wynikających z korzystania z powszechnie dostępnych usług lub ze stosunków powstałych na warunkach powszechnie obowiązujących. Wzór oświadczenia określa załącznik Nr 4 zarządzenia.
- Osoby zobowiązane, o których mowa w § 2 ust. 1, których małżonkowie w okresie pełnienia funkcji lub zatrudnienia tej osoby zostali zatrudnieni na terenie danego powiatu w jednostce organizacyjnej jednostki samorządu terytorialnego, związku jednostek samorządu terytorialnego albo rozpoczęli świadczyć pracę lub wykonywać czynności zarobkowe na innej podstawie w spółkach handlowych, w których co najmniej 50% udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego, są obowiązani do pisemnego poinformowania o tym fakcie starostę. Obowiązek złożenia informacji dotyczy także przypadku zmiany stanowiska przez małżonka w podmiotach, o których mowa w zdaniu pierwszym tego ustępu. Wzór oświadczenia określa załącznik Nr 5 zarządzenia.
§ 6
Oświadczenia, o których mowa w § 5 ust. 1 składane są w ciągu 30 dni od dnia wyboru, powołania lub zatrudnienia, a w przypadku podjęcia działalności gospodarczej albo zawarcia umowy, o której mowa w § 5 ust. 2, w trakcie pełnienia funkcji lub w czasie zatrudnienia - w terminie 30 dni od dnia zaistnienia przyczyny złożenia oświadczenia. Informacja, o której mowa w § 5 ust. 3, składana jest w terminie 30 dni od dnia zaistnienia przyczyny jej złożenia.
§ 7
- Organizacja przyjmowania i składania oświadczeń przez zobowiązanych:
- oświadczenia majątkowe, o których mowa w § 4 oraz oświadczenia i informacje, o których mowa w § 5 zobowiązani składają naczelnikowi Wydziału Organizacji i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Gryfinie, który wykonuje czynności w zakresie objętym upoważnieniem starosty. Zobligowany on jest do:
- prowadzenia ewidencji przyjmowanych oświadczeń i PIT-ów, według wzorów określonych w załączniku Nr 6,
- wydawanie zaświadczeń o złożeniu oświadczenia i kopii PIT-u,
- przekazywania jednego egzemplarza oświadczenia majątkowego urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej oświadczenie majątkowe,
- analizuje oświadczenia majątkowe oraz oświadczenia i informacje, o których mowa w § 5,
- przedkłada staroście pisemną informację dotyczącą wyników przeprowadzonej analizy oświadczeń, o stwierdzonych naruszeniach i nieprawidłowościach,
- zobowiązani, każdy z osobna, powinni złożyć wymagane dokumenty w odpowiednio opisanej i zaklejonej kopercie z dopiskiem "oświadczenie majątkowe".
§ 8
- Osoby zobowiązane ponoszą odpowiedzialność za:
- niezłożenie oświadczenia majątkowego w terminie określonym w § 4, oświadczeń i informacji, o których mowa w § 5 w terminie lub złożenie ich po terminie wskazanym w § 6, powoduje utratę wynagrodzenia za okres od dnia, w którym powinny być złożone oświadczenia majątkowe, oświadczenia i informacje, o których mowa w § 5, do dnia złożenia oświadczenia lub informacji,
- jeżeli członek zarządu powiatu, sekretarz powiatu lub skarbnik nie złożą w terminie określonym w § 4 oświadczenia majątkowego, oświadczeń i informacji, o których mowa w § 5, rada powiatu odwołuje ich, w drodze uchwały, najpóźniej po upływie 30 dni od dnia, w którym upłynął termin do złożenia oświadczeń lub informacji,
- jeżeli kierownik jednostki organizacyjnej powiatu, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego powiatową osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu starosty nie złożą w terminie określonym w § 4 oświadczenia majątkowego, oświadczeń i informacji, o których mowa w § 5, właściwy organ odwołuje ich albo rozwiązuje z nimi umowę o pracę najpóźniej po upływie 30 dni od dnia, w którym upłynął termin do złożenia oświadczenia lub informacji,
- odwołanie i rozwiązanie umowy o pracę w trybie określonym w pkt 2 i 3 jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 2 pkt 1 Kodeksu pracy,
- podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniu majątkowym, oświadczeniu informacji, o której mowa w § 5 powoduje odpowiedzialność karną z art. 233 § 1 Kodeksu karnego.
§ 9
- Zasady analizy oświadczeń majątkowych:
- naczelnik Wydziału Organizacji i Spraw Obywatelskich dokonując czynności analizy jest uprawniony do:
- porównania treści analizowanego oświadczenia majątkowego oraz załączonej kopii zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (PIT) z treścią uprzednio złożonych oświadczeń majątkowych oraz dołączonymi do nich kopiami zeznań o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (PIT),
- badania wszystkich jego rubryk, czy podane dane są zgodne z prawdą, czy każda z rubryk została wypełniona w sposób zupełny (w tym zachowanie formuły "nie dotyczy"), czy osoba składająca dopełniła tego obowiązku zgodnie z wymogami zachowania staranności,
- weryfikacji danych dotyczących poszczególnych składników majątkowych, dochodów, zobowiązań lub wierzytelności pieniężnych,
- brać pod uwagę kryteria zawarte we "wskazówkach" do wzorów oświadczeń,
- sprawdza czy została wyraźnie określona przynależności poszczególnych składników majątkowych, dochodów i zobowiązań do majątku odrębnego i majątku wspólnego małżonków,
- stwierdza, które oświadczenia zostały złożone po terminie oraz kto oświadczenia nie złożył oraz ustala istnienie nieprawidłowości, a w razie ich stwierdzenia opisuje je i wskazuje osoby, które złożyły nieprawidłowe oświadczenia,
- analizuje również oświadczenia, o których mowa w § 5 ust. 1 i 2 oraz informacje, o której mowa w § 5 ust. 3.
- W przypadku podejrzenia, że osoba składająca oświadczenie majątkowe podała w nim nieprawdę lub zataiła prawdę, starosta występuje do dyrektora urzędu kontroli skarbowej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej oświadczenie z wnioskiem o kontrolę jej oświadczenia majątkowego.
- Starosta w terminie do dnia 30 października każdego roku przedstawia radzie powiatu informacje o:
- osobach, które nie złożyły oświadczenia majątkowego lub złożyły je po terminie,
- nieprawidłowościach stwierdzonych w analizowanych oświadczeniach majątkowych wraz z ich opisem i wskazaniem osób, które złożyły nieprawidłowe oświadczenia,
- działaniach podjętych w związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi w analizowanych oświadczeniach majątkowych.
§ 10
- Informacje zawarte w oświadczeniach majątkowych oraz oświadczenia wskazane w § 5 ust. 1 i 2 oraz informacja, o której mowa w § 5 ust. 3 są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składającego oświadczenia i osób, które one dotyczą, jak również informacje o miejscu położenia nieruchomości wskazanych w części B oświadczeń majątkowych.
- Jawne informacje zawarte w oświadczeniach majątkowych są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej. Do czasu ich publikacji dostępne są w urzędzie, tak aby każda osoba zainteresowana mogła zażądać wglądu do jawnej części złożonego oświadczenia. Szczegółowe zasady udostępniania oświadczeń przed ich publikacją w BIP-ie reguluje ustawa z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej.
- Kopie złożonych PIT-ów nie są jawne, nie podlegają udostępnieniu, nie są publikowane i są objęte należytą ochroną. Przeglądane są jedynie przez Starostę i upoważnioną osobę.
- Oświadczenia majątkowe przechowuje się 6 lat.
§ 11
- Osoby zobowiązane do składania oświadczeń majątkowych, oświadczeń i informacji, o których mowa w ustawie o samorządzie powiatowym składają w dniu powstania obowiązku oświadczenie, którego treść stanowi załącznik Nr 7.
- Oświadczenie dołącza się do akt osobowych pracownika.
§ 12
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2005r.
Starosta Gryfiński
mgr Ewa De La Torre
Załączniki do zarządzenia:
data opublikowania: 2005-06-22 12:18:17
data ostatniej aktualizacji: 2005-06-22 12:18:17
Strona odwiedzona 2673 razy
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji:
Marcin Wegner
Informacja wprowadzona przez:
Marcin Konopnicki