Otwarcie likwidacji stowarzyszenia
Likwidacja stowarzyszenia rozpoczyna się od decyzji walnego zebrania członków stowarzyszenia. Na co warto zwrócić uwagę? Po pierwsze, przed podjęciem decyzji o likwidacji, sprawdź statut stowarzyszenia. Statuty stowarzyszeń często zawierają wymóg uzyskania odpowiedniej większości głosów dla podjęcia uchwały o rozwiązaniu stowarzyszenia. Statut może też szczegółowo regulować inne aspekty dot. likwidacji stowarzyszenia. Po drugie, należy również pamiętać, aby walne zebranie członków stowarzyszenia zostało zwołane przez odpowiedni organ, w sposób uwzględniający zasady opisane w statucie.
Aby "otworzyć" likwidację, formalnie zwołane walne zebranie członków stowarzyszenia musi podjąć formalną uchwałę o likwidacji stowarzyszenia. Uchwała ta winna przede wszystkim zawierać:
- przyczyny rozwiÄ…zania stowarzyszenia,
- datÄ™ rozwiÄ…zania stowarzyszenia,
- wskazanie likwidatorów
- przeznaczenie majÄ…tku stowarzyszenia.
Przyczyny rozwiÄ…zania stowarzyszenia
W uchwale powinno znaleźć się uzasadnienie podjęcia decyzji o likwidacji stowarzyszenia. Przyczyny rozwiązania stowarzyszenia mogą być dowolne. Najczęściej jest to spadek zaangażowania członków stowarzyszenia lub wyczerpanie się formuły jego działania
Data rozwiÄ…zania stowarzyszenia
Datą rozwiązania stowarzyszenia jest formalna data rozpoczęcia procedury likwidacyjnej
Wskazanie likwidatorów
Likwidator ma za zadanie doprowadzić stowarzyszenie do jego rozwiązania. Z chwilą jego powołania, zarząd traci umocowanie do reprezentowania stowarzyszenia, a obowiązek ten przejmuje likwidator
Przeznaczenie majÄ…tku stowarzyszenia
Majątek zlikwidowanego stowarzyszenia przeznacza się na cel określony w statucie. Jeśli statut nie zawiera postanowień w tym zakresie, w uchwale można wprost wskazać, na jaki podmiot zostanie przekazany majątek. Co do zasady, podmiot, na który ma nastąpić przekazanie, powinien prowadzić działalność o zbliżonych celach, co likwidowane stowarzyszenie.
Głównym zadaniem likwidatora jest przede wszystkim formalne zgłoszenie otwarcia likwidacji stowarzyszenia do starosty. Likwidator powinien dodatkowo przedłożyć:
- uchwałę o rozwiązaniu stowarzyszenia zawierającą zapisy dot. wskazania przyczyn i daty rozwiązania stowarzyszenia, wskazujące osobę likwidatora oraz określające przeznaczenie majątku po likwidacji stowarzyszenia
- podpisaną przez członków stowarzyszenia listę obecności na walnym zebraniu członków stowarzyszenia
- listę likwidatorów wraz ze wskazaniem danych adresowych
- protokół z walnego zebrania członków stowarzyszenia
Wykreślenie stowarzyszenia z ewidencji
W związku z tym, że likwidator zakończył czynności likwidacyjne, powinien zwołać walne zebranie członków stowarzyszenia. Walne zebranie członków stowarzyszenia ma na celu zatwierdzenie sprawozdania likwidatora, zawierającego opis wykonanych przez niego czynności, przedstawionego przez likwidatora sprawozdania finansowego na dzień otwarcia likwidacji, oraz sprawozdania finansowego na dzień zamknięcia likwidacji. Gdy walne zebranie członków stowarzyszenia zatwierdzi sprawozdania finansowe oraz czynności likwidatora, likwidatorowi pozostaje już tylko formalne złożenie wniosku o wykreślenie stowarzyszenia. Zgłoszenie wniosku o wykreślenie, następuje na podobnych zasadach, co otwarcie likwidacji. Do zgłoszenia likwidator stowarzyszenia musi dodatkowo załączyć:
- uchwałę walnego zebrania członków stowarzyszania o zatwierdzeniu sprawozdania likwidatora oraz sprawozdań finansowych z otwarcia i zamknięcia likwidacji
- podpisaną przez członków stowarzyszenia listę obecności na walnym zebraniu członków stowarzyszenia
- potwierdzenie zamieszczenia ogłoszenia zawiadomienia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli
- protokół z walnego zebrania członków
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej za wydanie decyzji za wykreślenie stowarzyszenia z ewidencji, w wysokości 10 zł (uczniowskie kluby sportowe zwolnione są z opłaty skarbowej)
Podsumowując, stowarzyszenie traci swój byt prawny wraz z decyzją o wykreśleniu z ewidencji stowarzyszeń.