Strona główna biuletynu
Formularz wyszukiwania

Ogłoszenia

Archiwum - komunikaty

Pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi

Pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi

W związku z przyznaniem dotacji ze środków Wojewody Zachodniopomorskiego na zadanie "Projekt działań wspomagających poprawę dostępności i efektywności oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi". Informujemy o jego realizacji.

  1. Dane na temat podmiotu realizującego zadanie
    1. pełna nazwa - DOM POMOCY SPOŁECZNEJ w NOWYM CZARNOWIE- Zespół Terapeutyczno- szkoleniowy.

    2. data powstania - 01. 09. 1983 r.

    3. misja, cele statutowe - Misje i cele statutowe określa: REGULAMIN ORGANIZACYJNY DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W NOWYM CZARNOWIE. W rozdziale II par.3 pkt. 1, 2. Dom jest Domem stałego pobytu dla 134 osób, przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie.
      Dom zapewnia mieszkańcom całodobową opiekę oraz zaspakaja ich niezbędne indywidualne potrzeby bytowe, edukacyjne, społeczne i religijne


    4. dokładny adres - Dom Pomocy Społecznej 74-105 Nowe Czarnowo gmina GRYFINO, powiat GRYFINO, województwo ZACHODNIOPOMORSKIE.

    5. tel. (091)4163852 fax. (091)4045467

  2. Opis zadania
    1. Nazwa zadania:
      "Projekt działań wspomagających poprawę dostępności i efektywności oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi".

    2. Cel zadania:
      Przygotowanie osób z zaburzeniami psychicznymi jak i ich opiekunów do funkcjonowania w środowisku i społeczności lokalnej poprzez organizowanie szkoleń dla osób z zaburzeniami psychicznymi, rodziców, opiekunów, terapeutów i wolontariuszy zaangażowanych bezpośrednio w proces rehabilitacji tych osób.

    3. Opis, diagnoza problemu społecznego, którego dotyczy zadanie:
      W latach 2000- 2002 Zespół Terapeutyczno- szkoleniowy przy Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie prowadził Program Samorządowy finansowany ze środków PFRON. Dzięki temu mogliśmy przeprowadzić rozeznanie w środowisku lokalnym dotyczące problemu społecznego którego dotyczy zadanie. Osoby z zaburzeniami psychicznymi mieszkające na terenie powiatu gryfińskiego oraz ich rodzice i opiekunowie mają niewielkie możliwości udziału w szkoleniach poruszających problematykę bezpośrednio ich dotyczącą. Prowadzenie przez nas projektu umożliwiłoby osobom z zaburzeniami psychicznymi, rodzicom, opiekunom, terapeutom oraz wszystkim innym osobom zaangażowanym bezpośrednio w proces rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi na czynne uczestnictwo w proponowanych przez nas szkoleniach i poszerzenie wiedzy na temat radzenia sobie w trudnych sytuacjach związanych z w/w problematyką.

    4. Opis kolejnych działań planowanych przy realizacji zadania:
        Projekt realizowany będzie w zakresie:
      1. Zorganizowania grupy wsparcia emocjonalnego:
        - uczestnictwo rodziny i osób zaangażowanych bezpośrednio w proces rehabilitacji osoby z zaburzeniami psychicznymi w grupie samopomocowej, które mają lub miały te same problemy i potrafią wspomóc innych w oparciu o własne doświadczenie,
      2. Organizowania szkoleń z zakresu:
        - "Udzielanie pierwszej pomocy przedlekarskiej w stanach zagrożenia życia"
        - "Agresja w stosunku do osób upośledzonych umysłowo a ich potrzeby psychiczne",
        - "Sztuka, praca i terapia zajęciowa w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej intelektualnie"
      3. Wsparcia informacyjnego poprzez dostarczenie osobie z zaburzeniami psychicznymi, jego rodzinie lub rodzinie zastępczej informacji:
        - o fakcie zaistnienia niepełnosprawności,
        - o możliwości jej ograniczenia, kompensowania, przeciwdziałania,
        - o możliwościach dalszego życia z tym problemem.
      4. Ukierunkowanie działań pomagających rozwinąć zainteresowania osoby z zaburzeniami psychicznymi poprzez:
        - pokazanie tej osobie w jaki sposób powinna rozwinąć swoje zainteresowania (dzień otwarty pracowni terapii zajęciowej).

    5. Sposób rekrutacji uczestników (liczebność i charakterystyka ze względu na istotne dla zadania cechy, np. wiek, płeć, miejsce zamieszkania, status materialny): Osoby z zaburzeniami psychicznymi zamieszkujące na terenie powiatu gryfińskiego. Sto pięćdziesiąt osób dorosłych i pięćdziesięcioro dzieci. Rekrutacja uczestników poprzez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej z terenu powiatu gryfińskiego.
      Status materialny: osoby dorosłe - renta socjalna, dzieci na utrzymaniu rodziców lub Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie.

    6. Zakładane rezultaty realizacji zadania:
      Szkolenie z zakresu: "Udzielenie pierwszej pomocy przedlekarskiej w stanach zagrożenia życia" ma na celu ukazanie osobom w nim uczestniczącym ukazanie metod, sposobów udzielania fachowej pomocy, oraz racjonalnego zachowania się w sytuacjach trudnych.

      Szkolenie z zakresu: "Sztuka, praca i terapia zajęciowa w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej intelektualnie" ma na celu ukazanie osobom zaangażowanym w proces rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi że sztuka, praca i terapia zajęciowa jest nowatorską formą rehabilitacji.

      Dla wielu osób w sytuacji opuszczenia i degradacji służy jako środek zwalczania depresji, frustracji i innych niekorzystnych stanów psychofizycznych a także daje możliwość samorealizacji. "Dzięki nim człowiek niepełnosprawny, chory, biedny, osamotniony przekracza swoje ograniczenia, złe doświadczenia i kompleksy, dąży do odniesienia- niestety rzadko dostępnego na co dzień sukcesu, akceptacji na scenie, na wystawie, na majówce, wycieczce lub na boisku".

      Szkolenie z zakresu: "Agresja w stosunku do osób upośledzonych umysłowo a ich potrzeby psychiczne" ma na celu uświadomienie jego uczestnikom faktu stosowania agresji psychicznej wobec osób z upośledzeniem umysłowym np. wyśmiewanie się z nich, unikanie osób z zaburzeniami psychicznymi np. w autobusie przez ludzi pełnosprawnych.

      Podczas realizacji projektu chcemy dać także możliwość osobom z zaburzeniami psychicznymi wzięcia czynnego udziału w warsztatach plastycznych i umożliwić zaprezentowanie swoich osiągnięć w tej dziedzinie.

      Proponowane przez nas szkolenia mają na celu propagowanie godnego wizerunku osoby niepełnosprawnej w środowisku lokalnym.

      Podniesienie świadomości społecznej w zakresie potrzeb osób niepełnosprawnych jako pełnoprawnych członków społeczności lokalnej mimo indywidualnych ograniczeń wynikających z ich niepełnosprawności.

      Poprzez realizację projektu pragniemy inspirować środowisko do zaciśnięcia kontaktów i tworzenia wzajemnych grup wsparcia.

    7. Partnerzy w realizacji zadania (ze szczególnym uwzględnieniem organów administracji publicznej):
      Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie, Ośrodki Pomocy Społecznej: Gryfino, Chojna, Trzcińsko, Widuchowa, Moryń, Stare Czarnowo, Cedynia, Mieszkowice, Gryfiński Dom Kultury, Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych "MOST" i inne organizacje pozarządowe.

  3. Inne wybrane informacje dotyczące zadania
      Adresaci działań przy realizacji zadania
    • Niepełnosprawni i chorzy
    • Inne- Osoby z zaburzeniami psychicznymi
      Typ działań
    • Szkolenia dla podopiecznych i opiekunów
    • Terapia / rehabilitacja

    Programem objętych jest 150 osób

    autorami projektu są:
    mgr Ilona Jackiewicz-Bara
    Jadwiga Rogaczewska



PROGRAM SZKOLENIA "UDZIELANIE PIERWSZEJ POMOCY PRZEDLEKARSKIEJ W STANACH ZAGROŻENIA ŻYCIA"

Szkolenie realizowane jest w ramach projektu działań wspomagających poprawę dostępności oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

    Celem szkolenia jest:
  1. Ukazanie metod, sposobów udzielania fachowej pomocy, oraz racjonalnego zachowania się w sytuacjach zagrażających życiu.
  2. Zorganizowanie grupy wsparcia emocjonalnego.

Program szkolenia:

06.11.2003 r. (czwartek)
10.00- 10.15 Przyjazd i powitanie uczestników szkolenia.
10.15- 10.45 Zapoznanie się z tematyką szkolenia, rozdanie materiałów szkoleniowych.
10.45- 12.00 Szkolenie nt: "Udzielanie pierwszej pomocy przedlekarskiej w stanach zagrożenia życia". Prowadzenie- Jadwiga Chmiel- pielęgniarka dyplomowana.
12.00- 13.00 Przerwa na poczęstunek.
13.00- 15.00 Zorganizowanie grupy wsparcia emocjonalnego. Uczestnictwo rodziny i osób zaangażowanych bezpośrednio w proces rehabilitacji osoby z zaburzeniami psychicznymi w grupie samopomocowej, składającej się z osób które mają lub miały te same problemy i potrafią wspomóc innych w oparciu o własne doświadczenie (pogadanka z czynnym udziałem uczestników szkolenia).
15.00- 15.30 Podsumowanie wspólnie spędzonego dnia.
15.00- 16.00 Pożegnanie i wyjazd uczestników szkolenia.

W godzinach od 10.00 do 16.00 będzie otwarty punkt informacyjny. Uczestnicy szkolenia będą mogli zasięgnąć informacji o możliwościach korzystania z dofinansowania ze środków PFRON w zakresie:
- dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych,
- sprzętu rehabilitacyjnego, likwidacji barier,



PROGRAM WARSZTATÓW SZKOLENIOWYCH "SZTUKA, PRACA I TERAPIA ZAJĘCIOWA W REHABILITACJI OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ INTELEKTUALNIE W TEORII I PRAKTYCE"

Szkolenie realizowane jest w ramach projektu działań wspomagających poprawę dostępności oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

    Celem warsztatów szkoleniowych jest:
  1. 1. Ukazanie uczestnikom warsztatów szkoleniowych że sztuka, praca i terapia zajęciowa jest nowatorską formą rehabilitacji osób niepełnosprawnych intelektualnie.
  2. 2. Kultywowanie tradycji mikołajkowej.
  3. 3. Podnoszenie poczucia własnej wartości i poczucie sprastwa pozytywnego osób niepełnosprawnych.
  4. 6. Motywowanie do podnoszenia aktywności własnej w zakresie przełamywania barier i ograniczeń wynikających z niepełnosprawności.

Program szkolenia:

05.12.2003 r. (piątek)
10.00- 10.15 Przyjazd i powitanie uczestników szkolenia.

CZĘŚĆ DLA DOROSŁYCH
10.15 - 10.45 Zapoznanie się z tematyką szkolenia, rozdanie materiałów szkoleniowych.
10.45 - 11.30 Szkolenie nt: "Sztuka, praca i terapia zajęciowa w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej intelektualnie". Prowadzenie- Ilona Jackiewicz-Bara kierownik zespołu terapeutycznego przy Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie.

CZĘŚĆ DLA DZIECI
10.15 - 10.45 Wyprawa do "Krzywego Lasu" w poszukaniu Świętego Mikołaja.

CZĘŚĆ INTEGRACYJNA
11.30 - 12.30 Spotkanie z Mikołajem na sali gimnastycznej w dps - rozdanie prezentów.
12.30 - 13.00 Poczęstunek.
13.00 - 15.00 Dzień otwarty pracowni terapii zajęciowej. Czynny udział uczestników szkolenia w warsztatach plastycznych. Ekspresja plastyczna- wyrażenie emocji związanych z wydarzeniami okolicznościowymi przywitanie Świętego Mikołaja poprzez sztukę.
15.00 - 15.30 Prezentacja wykonanych prac.
15.30 - 18.00 Wspólna zabawa mikołajkowa.

W godzinach od 10.00 do 16.00 będzie otwarty punkt informacyjny. Uczestnicy szkolenia będą mogli zasięgnąć informacji o możliwościach korzystania z dofinansowania ze środków PFRON w zakresie:
- dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych,
- sprzętu rehabilitacyjnego, likwidacji barier,



PROGRAM SZKOLENIA "AGRESJA W STOSUNKU DO OSÓB UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO A ICH POTRZEBY PSYCHICZNE"

Szkolenie realizowane jest w ramach projektu działań wspomagających poprawę dostępności oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

  • Celem szkolenia jest:
  • Uświadomienie uczestnikom szkolenia faktu stosowania agresji psychicznej wobec osób z upośledzeniem umysłowym np. wyśmiewanie się z nich, unikanie osób z zaburzeniami psychicznymi np. w autobusie przez ludzi pełnosprawnych.

Program szkolenia:

12.12.2003 r. (piątek)
10.00 - 10.15 Przyjazd i powitanie uczestników szkolenia.
10.15 - 10.45 Zapoznanie się z tematyką szkolenia, rozdanie materiałów szkoleniowych.
10.45 - 12.00 Szkolenie nt: "Agresja w stosunku do osób upośledzonych umysłowo a ich potrzeby psychiczne".
12.00 - 13.00 Przerwa na poczęstunek.
13.00 - 15.00 Spotkanie w grupach wsparcia emocjonalnego. Uczestnictwo rodziny i osób zaangażowanych bezpośrednio w proces rehabilitacji osoby z zaburzeniami psychicznymi w grupach samopomocowych, składających się z osób które mają lub miały te same problemy i potrafią wspomóc innych w oparciu o własne doświadczenie (pogadanka z czynnym udziałem uczestników szkolenia).
15.00 - 15.30 Podsumowanie wspólnie spędzonego dnia.
15.00 - 16.00 Pożegnanie i wyjazd uczestników szkolenia.

W godzinach od 10.00 do 16.00 będzie otwarty punkt informacyjny. Uczestnicy szkolenia będą mogli zasięgnąć informacji o możliwościach korzystania z dofinansowania ze środków PFRON w zakresie:
- dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych,
- sprzętu rehabilitacyjnego, likwidacji barier,

data opublikowania: 2003-12-02 08:18:46
data ostatniej aktualizacji: 2003-12-02 08:18:46

Strona odwiedzona 713 razy
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji: Elżbieta Antkowicz
Informacja wprowadzona przez: Marcin Konopnicki

  • e-Doręczenia
  • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
  • Rezerwacja kolejki poprzez system internetowy w Wydziale Komunikacji i Transportu
  • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Systemu Pojazd i Kierowca
  • Nieodpłatna pomoc prawna
  • Inne bezpłatne poradnictwo
  • Dzienniki ustaw
  • Monitor polski
  • Komunikacja w języku migowym
  • Rejestr Informacji o Środowisku
  • WebEWID Powiat Gryfiński
  • Portal Mapowy - dystrybucja danych o budynkach
  • Budowlane_ABC
  • Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Gryfinie
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie
  • Dom Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie
  • e-budownictwo Wypełnij wniosek online
  • Nie masz szybkiego internetu? Zgo zapotrzebowanie na internet.gov.pl
Pobierz Adobe Reader z www.adobe.com

Pobierz Adobe Reader
Program jest niezbędny do przeglądania
niektórych treści zawartych w serwisie.