"Na jakim etapie jest postępowanie w sprawie uznania za zabytek ruchomy i wpisanie do rejestrów zabytków pianina znajdującego się w Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdroju".
Naczelnik Wydziału Organizacji i Informacji Agnieszka Turek
(udzielona w formie pisemnej znak: BRZ.0003.53.2013)
Pianino ED.WERNER, o które Pan pyta nie zostało objęte postępowaniem w sprawie jego uznania za zabytek ruchomy i wpisania do rejestru zabytków. Zgodnie z wcześniej wystosowaną do Pana informacją (pismo EK.410.1.2013.MBP z dnia 9 kwietnia br.) zostanie wystosowane pismo do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wskazanie rzeczoznawców specjalizujących się w dziedzinie instrumentów muzycznych oraz o udostępnienie kontaktu do tych osób.
Obecnie pianino znajduje się na stanie Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdrój i stanowi składnik majątku ruchomego powiatu gryfińskiego. Zgodnie z uchwałą nr 555/2009 Zarządu Powiatu w Gryfinie z dnia 5 września 2009 r. (zmienioną uchwałą nr 23/2011 z dnia 27.01.2011 r.) sprzedaż czy likwidacja składnika majątku ruchomego powiatu wymaga zgody Zarządu Powiatu.
Odpowiedź rzeczoznawcy powołanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie instrumentów fortepianowych
(udzielona w formie pisemnej znak: BRZ.0003.53.2013)
dot. ekspertyzy pianina "ED.WERNER", znajdującego się w DPS w Trzcińsku Zdrój
Pianino pochodzi z przełomu XIX/XX w., najprawdopodobniej z pierwszych lat XX w.
Wymiary: wysokość - 135,5 cm; szerokość - 151 cm; głębokość - 65 cm
Inskrypcje: na pokrycie klawiatury - inkrustowany mosiężną blachą - napis "ED.WERNER"; na żeliwnej ramie - odlany, czarnolakierowany - napis "WERNER"
Zakres klawiatury: A2 - a4
Poszycie klawiszy diatonicznych - kość słoniowa; chromatycznych - heban
Konstrukcja dźwięcznicy: pełna żeliwna rama; krzyżowy układ strun
Konstrukcja mechanizmu: mechanizm dolnotłumikowy
Pedały: podnośnik tłumików; piano
Obudowa czarnopoliturowana; ozdobne płaskorzeźbienia drzwi górnych, zwłaszcza płyciny osecesyjnych motywach roślinnych i geometrycznych; ozdobne, "gięte" w secesyjnym stylu wsporniki konsoli (nogi); drobne motywy i kanelowania na pilastrach drzwi górnych, na frontowych płaszczyznach nóg, na listwach obwodzących stół klawiaturowy, na frontowych płaszczyznach bocznych osłon konsoli; brak świeczników, umiejscowionych na płycinie drzwi górnych ( pozostały ślady ich mocowania)
OCENA WALORÓW HISTORYCZNYCH
Pianino jest produktem przemysłowym, pochodzącym z okresu produkcji systemem fabrycznym. Nie zostało zbudowane, przygotowane wykończone jednostkowo na indywidualne zamówienie. Nie posiada żadnych unikatowych rozwiązań technicznych.
Pianino zostało zbudowane w okresie, kiedy skończył się już historyczny proces konstrukcyjnego rozwoju pianina, jako instrumentu muzycznego. Wszystkie jego podzespoły dźwięcznicy i mechanizmu mają konstrukcje współczesną, to znaczy taką, jaką posiadają obecnie produkowane pianina.
Pianino nie jest rzadko spotykanym obiektem - podobnych pianin jest wiele na rynku wtórnym, czy w prywatnym posiadaniu.
Pianino posiada pewną wartość historyczną ze względu na stylową, secesyjną obudowę, typową dla początku XX w. Nie jest ona jednak wyjątkowo bogata, a tym bardziej nie jest wykonana jednostkowo, na przykład na indywidualne zamówienie.
Biorąc pod uwagę powyższą ocenę, należy stwierdzić, że pianino "ED. WERNER" nie jest zabytkiem w rozumieniu Ustawy z dnia 23 lipca 2003 o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, gdyż nie posiada wystarczająco wysokiej wartości historycznej, która sprawiałaby, że jego zachowanie leży w interesie społecznym.