"Proszę o zaplanowanie i przeprowadzenie w 2014 r. przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie czynności kontrolno-rozpoznawczych (w tym także pod ciśnieniem) hydrantów na terenie wsi położonych w gminie Cedynia oraz udzielenie szczegółowych informacji na temat wyników tej kontroli i podjętych decyzji. Proszę także o dokonanie oceny funkcjonowania sieci wodociągowych na potrzeby ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu gryfińskiego.
W odpowiedzi na moją wcześniejszą interpelację złożoną w 2013 r. skontrolowano 18 hydrantów na terenie miasta Cedynia. W związku z wykrytymi wówczas nieprawidłowościami (usuniętymi w wyniku wydania decyzji administracyjnej) oraz niedawnym pożarem w Lisim Polu, zasadne jest skontrolowanie pozostałych hydrantów na terenie gminy Cedynia oraz dokonanie oceny funkcjonowania sieci wodociągowej na potrzeby ochrony przeciwpożarowej w powiecie.
Biorąc także pod uwagę fakt, że w piśmie z 02.04.2014 r. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie informował, iż zwrócił się do władz gmin powiatu gryfińskiego z prośbą o przedstawienie istotnych informacji w aspekcie p.poż., proszę o zbiorcze zestawienie wyników nadesłanych informacji zwrotnych m.in. na pytania:
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie
(odpowiedź udzielona w formie pisemnej znak: BRZ.0003.66.2014)
"W odpowiedzi na pismo ZK.5521.6.2014.WD z dnia 2 września 2014 r. dotyczące interpelacji Nr 66/14 z dnia 27.08.2014 r. złożonej przez radną Panią Alicję Kordylasińską informuję, że w kwietniu br. do gmin powiatu gryfińskiego wystosowane zostało pismo
z prośbą o przekazanie informacji w zakresie stanu technicznego sieci wodociągowych przeciwpożarowych. Uzyskane w odpowiedziach informacje miały pozwolić na dokonanie analizy i oceny aktualnego stanu zabezpieczenia miejscowości w wodę do celów przeciwpożarowych. Do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie wpłynęły odpowiedzi z 7 gmin. Zgodnie z otrzymanymi informacjami stan sieci hydrantowej przedstawia się następująco:
1. Gmina Banie:
Przeglądy hydrantów przeprowadzone od maja do lipca 2013 r. w miejscowościach: Swobnica, Dłusko Gryfińskie, Baniewice, Banie, Babinek, Lubanowo, Rożnowo, Kunowo, Sosnowo, Parnica, Dłużyna, Piaskowo, Piaseczno, Górnowo. Kontrola w Tywicy w kwietniu 2014r.
Stwierdzone nieprawidłowości:
- Niesprawne hydranty - 3 szt.,
- Brak uszczelek w nasadach hydrantowych - 18 szt.,
- Brak lub uszkodzone nasady - 10 szt.
Nie prowadzono pomiarów wydajności hydrantów.
2. Gmina Chojna:
Przeglądy hydrantów przeprowadzone we wrześniu 2012 r. w miejscowościach: Chojna, Godków Osiedle, Grzybno.
Przeglądy w czerwcu i lipcu 2013 r. w miejscowościach: Nawodna, Garnowo, Lisie Pole, Graniczna, Krajnik Górny, Grabowo, Krajnik Dolny, Zatoń, Strzelczyn, Rurka, Białęgi, Brwice, Jelenin, Narost, Kamienny Jaz, Strzeszówek, Stoki, Mętno, Łaziszcze, Czartoryja, Krzymów, Godków wieś.
Stwierdzone nieprawidłowości:
- Niesprawne hydranty - 2 szt.,
- Brak uszczelek w nasadach hydrantowych - 22 szt.,
- Brak lub uszkodzone nasady - 8 szt.
Nie prowadzono pomiarów wydajności hydrantów.
3. Gmina Mieszkowice:
Przeglądy hydrantów w marcu i kwietniu 2014 r. w miejscowościach: Mieszkowice, Goszków, Wierzchlas, Troszyn, Kępa Troszyńska, Sitno, Błeszyn, Gozdowice, Zielin, Kurzycko, Kłosów, Kłosów Stary, Czelin, Stare Łysogórki.
Stwierdzone nieprawidłowości:
- Niesprawne hydranty - 2 szt.,
- Brak uszczelek w nasadach hydrantowych - 15 szt.,
- Brak lub uszkodzone nasady - 8 szt.
Zgodnie z protokołem wszystkie usterki usunięto, a niesprawne hydranty wymieniono
na nowe. Brak dokumentacji potwierdzającej pomiary wydajności hydrantów.
4. Gmina Moryń
Przeglądy hydrantów przeprowadzone w kwietniu 2014 r. w miejscowościach: Gądno, Przyjezierze, Klępicz, Witnica, Witniczka, Wisław, Nowe Objezierze, Stare Objezierze, Dolsko, Bielin oraz w marcu 2013 r. w Moryniu.
Stwierdzone nieprawidłowości:
- Uszkodzona nasad w 1 hydrancie,
- Hydranty podziemne zasypane ziemią - 2 szt.,
- Braki w oznakowaniu hydrantów - 9 szt.
5. Gmina Stare Czarnowo:
Przeglądy hydrantów przeprowadzone w kwietniu 2014 r. w miejscowościach: Dobropole, Stare Czarnowo, Glinna, Żelewo, Żelisławiec, Binowo, Kołowo, Kartno, Dębina, Nieznań.
Stwierdzone nieprawidłowości:
Niesprawne hydranty: 1 w Żelisławcu, 2 w Binowie, 1 w Kartnie.
Przedstawiono protokół z przeglądu hydrantów wraz z wydajnością zlokalizowanych do 75 m od świetlic wiejskich w miejscowościach: Stare Czarnowo, Dobropole, Żelisławiec, Binowo, Nieznań. Na pozostałe hydranty nie przedstawiono protokołu z pomiarów wydajności.
6. Gmina Trzcińsko Zdrój:
Przeglądy hydrantów przeprowadzone w czerwcu i lipcu 2013 r. w miejscowościach: Rosnowo, Chełm Górny, Klasztorne, Strzeszów, Góralice, Cieplikowo, Dobropole, Tchórzno.
Stwierdzone nieprawidłowości:
- Niesprawne hydranty - 3 szt.,
- Brak uszczelek w nasadach hydrantowych - 10 szt.
Zgodnie z protokołem wszystkie usterki usunięto, a niesprawne hydranty wymieniono
na nowe. Nie prowadzono pomiarów wydajności hydrantów.
7. Gmina Widuchowa:
Przeglądy hydrantów przeprowadzone w maju i sierpniu 2014 r. w miejscowościach: Ognica, Widuchowa, Krzywin, Rynica, Żelechowo, Polesiny, Żarczyn, Kiełbicze, Kłodowo, Dębogóra, Marwice, Pacholęta, Czarnówko, Lubicz, Lubiczyn, Stacja PKP, Bolkowice.
Stwierdzone nieprawidłowości:
- Niesprawne hydranty: Widuchowa - 3 szt., Krzywin - 3 szt., Żelechowo - 1 szt., Żarczyn - 1 szt., Marwice - 1 szt., Pacholęta - 1 szt., Czarnówek - 1 szt.
- Uszkodzona nasada w 1 hydrancie,
- Braki w oznakowaniu 18 hydrantów.
Brak dokumentacji potwierdzającej pomiary wydajności hydrantów.
Z gmin Gryfino oraz Cedynia nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Czynności kontrolno-rozpoznawcze prowadzone są przez Państwową Straż Pożarną na podstawie m.in.:
- rocznego planu czynności kontrolno-rozpoznawczych,
- zawiadomienia wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o stwierdzeniu zagrożenia życia lub zdrowia, niebezpieczeństwa powstania szkód majątkowych w znacznych rozmiarach lub naruszenia środowiska, o którym mowa w art. 78 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 i Nr 281, poz. 2777 oraz z 2005 r. Nr 33, poz. 289 i Nr 94, poz. 788)
- wystąpienia istotnych nowych okoliczności w zakresie stanu bezpieczeństwa na terenie działania komendy powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej,
- oraz innych podstaw określonych w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej (tekst jednol. Dz.U. z 2013 r. poz. 1340 z późn. zm.) jak również w oparciu o rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz.U. z 2009 r. poz 1030).
oraz innych podstaw określonych w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej (tekst jednol. Dz.U. z 2013 r. poz. 1340 z późn. zm.) jak również w oparciu o rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz.U. z 2009 r. poz 1030).
W roku bieżącym zaplanowana została kontrola hydrantów na terenie gminy Moryń (IV kwartał) oraz kontrola sprawdzająca wykonanie zaleceń pokontrolnych w dniu 19 września br. na terenie miasta Cedynia.
Plan czynności kontrolno-rozpoznawczych na rok bieżący jest już zatwierdzony
i realizowany, a przeprowadzone w ciągu ostatnich lat kontrole sieci hydrantowych na terenie powiatu gryfińskiego nie wykazały nieprawidłowości, które by wskazywały na rażące zaniedbania. Z przeprowadzonych kontroli wynika, że średnio co 8-10 hydrant jest niesprawny.
Informuję jednocześnie, że funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Gryfinie podczas czynności kontrolnych nie prowadzą pomiarów wydajności oraz ciśnienia
w hydrantach, gdyż to właśnie do obowiązków zarządcy sieci wodociągowej przeciw-pożarowej należy co najmniej raz w roku dokonać przeglądu i konserwacji hydrantów zewnętrznych, a także utrzymywać właściwą wydajność hydrantów. Zadania polegające na realizacji przeglądów technicznych i czynności konserwacyjnych sieci hydrantowej wchodzą w zakres usług, natomiast Państwowa Straż Pożarna jest organem kontrolnym, a nie podmiotem wykonującym rzeczowe usługi. Biorąc powyższe pod uwagę, opierając się na obowiązujących uregulowaniach prawnych, funkcjonariusz PSP podczas kontroli wymaga okazania protokołów z przeglądu hydrantów oraz dokonuje fizycznego sprawdzenia losowo wybranych hydrantów pod względem ich sprawności oraz stanu technicznego".