Strona główna biuletynu
Formularz wyszukiwania

Ogłoszenia

Archiwum - organizacje pozarządowe

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) - szansa dla organizacji pozarządowych

W roku 2007 rozpoczął się drugi okres programowania, w którym Polska korzystając z pieniędzy unijnych w latach 2007 - 2013 może uzyskać aż 84 mld Euro z unijnego budżetu. Jednym z funduszy, poprzez który UE wspiera rozwój społeczny i gospodarczego naszego kraju jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). Był on obecny w Polsce już w poprzednich latach, jednak obecnie ma on do dyspozycji dużo większe środki na niwelowanie najważniejszych problemów społecznych.

Aby Polska mogła bez przeszkód korzystać z funduszy unijnych, musiały zostać przygotowane strategie działań rozwojowych na lata objęte pomocą Unii, a w celu realizacji tych strategii powstały programy operacyjne. Jednym z nich jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki, który będzie wykorzystywał wyłącznie pieniądze pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego. A jest tych pieniędzy aż 11,4 mld Euro, z których 9,7 mld stanowią środki z UE, pozostała część to wkład krajowy.

Celem głównym PO KL jest wzrost poziomu zatrudnienia i społeczności społecznej. Cel ten będzie realizowany m.in. poprzez aktywizację zawodową, rozwijanie potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw i ich pracowników, podniesienie poziomu wykształcenia społeczeństwa, zmniejszenia obszarów wykluczenia społecznego oraz wsparcia mechanizmów efektywnego zarządzania w administracji państwowej. W ramach programu wparciem zostaną objęta następujące obszary: zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, adaptacyjność przedsiębiorstw, zagadnienia związane z rozwojem zasobów ludzkich na terenach wiejskich, z budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli oraz partnerskiego państwa, a także z promocją postaw zdrowotnych wśród osób pracujących i doskonaleniem zawodowym kadr medycznych.

Cały PO KL dzieli się na priorytety, z których część zarządzana będzie centralnie a część regionalnie na szczeblu województw. Obecna wersja Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (gdyż podlega on ciągłym negocjacjom i konsultacjom społecznym) zawiera 11 priorytetów:

Priorytety realizowane centralnie:

  • Priorytet I Zatrudnienie i integracja społeczna;
  • Priorytet II Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw;
  • Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty;
  • Priorytet IV Szkolnictwo wyższe i nauka;
  • Priorytet V Dobre rządzenie;
  • Priorytet VI Profilaktyka, promocja i poprawa stanu zdrowia ludności w wieku produkcyjnym.

Priorytety realizowane na szczeblu regionalnym:

  • Priorytet VII Rynek pracy otwarty dla wszystkich oraz promocja integracji społecznej;
  • Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki;
  • Priorytet IX Rozwój kształcenia i kompetencji w regionach;
  • Priorytet X Partnerstwo na rzecz rozwoju obszarów wiejskich;
  • Priorytet XI Pomoc techniczna (zapewnienie właściwego zarządzania, wdrażania oraz promocji EFS).

Organizacje pozarządowe będą mogły składać wnioski o dofinansowanie teoretycznie w prawie każdym z priorytetów, o ile tematycznie działają w obszarze obejmowanym przez dany Priorytet.

Szczegółowe informacje na temat podmiotów mogących ubiegać się o dofinansowanie będą znane dopiero w momencie ogłoszenia poszczególnych konkursów( planuje się, że nastąpi to w ostatnim kwartale tego roku).

Jeśli chodzi o procedury składania wniosków to planowane są dwie: konkursy oraz tzw. Projekty systemowe. Jeśli chodzi o NGOs, to zdecydowanie częściej spotykana możliwością otrzymania dotacji będą konkursy.

Instytucja, do której będą składane wnioski o dofinansowanie dokonuje wyboru projektu w oparciu o następujące kryteria:

  1. dostępu, np.: czy wniosek złożony został przez podmiot uprawniony do składania projektu w ramach danego konkursu, czy został skierowany do właściwych grup docelowych, czy będzie realizowany wspólnie z innymi podmiotami, jaka jest minimalna maksymalna wartość projektu;
  2. strategiczne, np.: preferowanie projektów szkoleniowych;
  3. oceny merytorycznej - stanowiące podstawę oceny merytorycznej projektu i dotyczące: jakości projektu (np. uzasadnienie potrzeby realizacji projektu, sposób wyboru i zapewnienia udziału w projekcie określonych grup docelowych, trwałość i kompletność rezultatów); beneficjenta (np. potencjał instytucjonalny i rzeczowy, wiarygodność) finansowania projektu (np. niezbędność wydatku do realizacji projektu i osiągania celów, efektywność wydatków projektu).

Złożony przez beneficjenta wniosek o dofinansowanie realizacji projektu podlega ocenie spełniania wymogów rejestracyjnych i kryteriów dostępu, np. czy wnioskodawca może ubiegać się o dofinansowanie projektu. Niespełnienie któregokolwiek z wymogów rejestracyjnych lub kryteriów dostępu skutkuje odrzuceniem wniosku, zaś spełnienie wszystkich wymogów pozwala na rozpoczęcie oceny merytorycznej.

Oceną merytoryczną projektów zajmują się Komisję Oceny Projektów (KOP). Jeżeli wniosek uzyskał pozytywną ocenę merytoryczną i został przyjęty do realizacji, wnioskodawca, na wezwanie instytucji i w określonym przez nią terminie, składa wszystkie wymagane dokumenty (załączniki) do wniosku.

Zgodnie z ustawą w przypadku odrzucenia projektu złożonego przez beneficjenta możliwe jest zastosowanie procedury odwoławczej. Ustawa przewiduje dwa, dopuszczalne w procesie naboru projektów środki odwoławcze jakimi są: protest oraz wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Minimalna wartość składanego projektu ustalona została na 50.000,00 zł, natomiast wkład własny będzie ustalany w zależności od rodzaju podmiotu dla organizacji pozarządowych może on nawet wynosić 0, co oznacza, że dotacja pokryje wszystkie koszty przedsięwzięcia.

Dokumentem, z którym wszyscy potencjalni wnioskodawcy musza się zapoznać jest "Szczegółowy opis priorytetów PO KL", który zawiera szczegółowe informacje na temat rodzajów instytucji do których należy składać wnioski w ramach Priorytetów, przykładowe działania, które mogą być finansowane, wysokość środków finansowych, rodzaje podmiotów mogących składać wnioski itd.

W chwili obecnej wszystkie dokumenty, o których mowa powyżej są w fazie ostatecznego przygotowania. Na początku czerwca zostały ostatecznie zamknięte negocjacje dotyczące Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Oznacza to, że teraz można ustalać ostateczne wersje pozostałych dokumentów programowych, niezbędnych do prawidłowego wykorzystania środków z EFS, a których znajomość jest konieczna dla wszystkich podmiotów szykujących się do pozyskiwania dofinansowania w ramach PO KL.

Na stronie www.funduszestrukturalne.gov.pl można zapoznać się z najnowszym projektem "Szczegółowego opisu Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki", który ukazał się 3 sierpnia br.

Pierwszych konkursów można spodziewać się w ostatnim kwartale bieżącego roku, dlatego też warto wykorzystać najbliższe miesiące na jak najlepsze zaplanowanie działań i przygotowania pomysłów na przedsięwzięcia, które można będzie sfinansować z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zachęcamy również do śledzenia informacji na stronach internetowych, przede wszystkim www.efs.gov.pl, www.pokl.wup.pl, www.ngo.pl oraz www.szczecin.roefs.pl.

źródło: spinacz 04/czerwiec/2007 autor: Łukasz Cieślicki-Doradca kluczowy Regionalnego Ośrodka EFS w Koszalinie

data opublikowania: 2007-08-24 14:52:03
data ostatniej aktualizacji: 2007-08-24 14:52:03

Strona odwiedzona 1427 razy
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji: Magdalena Pieczyńska
Informacja wprowadzona przez: Wojciech Sztanga

  • e-Doręczenia
  • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
  • Rezerwacja kolejki poprzez system internetowy w Wydziale Komunikacji i Transportu
  • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Systemu Pojazd i Kierowca
  • Nieodpłatna pomoc prawna
  • Inne bezpłatne poradnictwo
  • Dzienniki ustaw
  • Monitor polski
  • Komunikacja w języku migowym
  • Rejestr Informacji o Środowisku
  • WebEWID Powiat Gryfiński
  • Portal Mapowy - dystrybucja danych o budynkach
  • Budowlane_ABC
  • Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Gryfinie
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie
  • Dom Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie
  • e-budownictwo Wypełnij wniosek online
  • Nie masz szybkiego internetu? Zgo zapotrzebowanie na internet.gov.pl
Pobierz Adobe Reader z www.adobe.com

Pobierz Adobe Reader
Program jest niezbędny do przeglądania
niektórych treści zawartych w serwisie.