Strona główna biuletynu
Formularz wyszukiwania

Ogłoszenia

Archiwum - organizacje pozarządowe

Wysłuchanie o pożytku - Organizacje stawiły się w Sejmie

Wysłuchanie o pożytku - Organizacje stawiły się w Sejmie

Jak na wydarzenie "drugiej kategorii medialnej" w sali posiedzeń było tłoczno. Mówcy - dobrze przygotowani. Wnioski - szczegółowe i merytoryczne. Za jednym stołem - parlamentarzyści, posłowie Komisji Polityki Społecznej. Za drugim - pracownicy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Przed nimi: organizacje pozarządowe i obywatele - zabierający głos w sprawie nowelizacji ustawy o pożytku. 4 września br. odbyło się - trzecie w historii Sejmu - wysłuchanie publiczne.

Kto przyszedł?
Na wysłuchanie zgłosiło się prawie sto osób - głównie przedstawicieli organizacji, głównie - sieciowych i wspierających. Jednakże pojawiły się jednak głosy z różnych stron Polski. Przedstawiciele lokalną organizację zgodnie wskazywali, iż procedury utrudniają im pracę. Proste rzeczy muszą robić w bardzo karkołomny sposób. Twierdzili, iż nie mają wielkiej nadziei na to, że nasze postulaty zostaną uwzględnione w obecnej sytuacji politycznej. Ale wierzą, że im więcej i częściej będą o tym mówić, tym większa szansa na to, że ktoś ich usłyszy.

W wysłuchaniu brali udział posłowie Komisji Polityki Społecznej: Sławomir Piechota (dzięki jego wysiłkom wysłuchanie doszło do skutku), Magdalena Kochan, Jarosław Duda i Jacek Krupa - wszyscy z Platformy Obywatelskiej, Gintowt-Dziewiałtowski z SLD, Andrzej Kłopotek z PSL. Pojawili się również na krótką chwilę posłowie Tadeusz Cymański (PiS) i Artur Zawisza (Prawica Rzeczpospolitej).

O czym było?
Większość z proponowanych na wysłuchaniu zmian została już wcześniej zgłoszona przez organizacje w innym trybie - na etapie prac rządowych, albo uwzględniona podczas przygotowywania nowelizacji przez zespół Rady Działalności Pożytku Publicznego. Część z ważnych dla trzeciego sektora postulatów przepadła podczas tzw. uzgodnień międzyresortowych.

Wróciły podczas wysłuchania. Znieść limit wynagrodzeń w organizacjach czyli zapis, że pracownicy trzeciego sektora mogą zarabiać jedynie półtorakrotność średniej pensji, co powoduje, że z organizacji uciekają eksperci. Uprościć procedurę ogłaszania konkursów dla organizacji, co ułatwi życie samorządom i pozwoli aplikować mniejszym organizacjom. Pozwolić organizacjom łączyć działalność gospodarczą i odpłatną pożytku publicznego, żeby mogły na siebie zarabiać. Doprecyzować założenia - nowego w ustawie - partnerstwa publiczno-prywatnego. I inne.

Przeprowadzone wysłuchanie może nie odnieść większego oddźwięku w sytuacji kolejnych wyborów parlamentarnych. Chociaż jak podkreślają uczestnicy spotkania ze strony rządu rezultaty dzisiejszego wysłuchania zostaną w kanałach sejmowych i nowa komisja nie będzie musiała zaczynać od początku. Wskazano przy tym, iż posłowie biorą pod uwagę i często korzystają z przytaczanych przez organizacje argumentów. Komisja Polityki Społecznej często też zaprasza ekspertów na swoje posiedzenia.

W praktyce projekt najbardziej zmienia się podczas tzw. uzgodnień międzyresortowych, kiedy obradują nad nim nie posłowie, a urzędnicy ministerstw. Na pytanie "jaka jest pewność, że postulaty organizacji, na przykład te związane z wprowadzonym ponownie limitem wynagrodzeń, zostaną po wysłuchaniu uwzględnione" padła odpowiedź, iż trudno powiedzieć bo nie "wysłuchaliśmy" tu przecież strony rządowej.

Podsumowując, można jasno stwierdzić, iż optymistyczna wizja wejścia ustawy w życie z dniem 1 stycznia 2008 r. nie ziści się. Pozostaje tylko czekać...

Dla przypomnienia:
Wysłuchanie publiczne wprowadzone w Polsce przez ustawę lobbingową jest jedną z form bezpośredniego uczestnictwa obywateli w stanowieniu prawa. Publiczne wysłuchanie to dopuszczenie do głosu podczas tworzenia prawa obywateli, którzy uważają, że będą dotknięci proponowanym prawem, lub uważają, że ich głos podniesie poziom debaty.

źródło: opracownie własne na podstawie www.ngo.pl

data opublikowania: 2007-09-14 15:16:03
data ostatniej aktualizacji: 2007-09-14 15:16:03

Strona odwiedzona 742 razy
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji: Magdalena PieczyÅ„ska
Informacja wprowadzona przez: Marcin Konopnicki

  • e-Doręczenia
  • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
  • Rezerwacja kolejki poprzez system internetowy w Wydziale Komunikacji i Transportu
  • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Systemu Pojazd i Kierowca
  • Nieodpłatna pomoc prawna
  • Inne bezpłatne poradnictwo
  • Dzienniki ustaw
  • Monitor polski
  • Komunikacja w języku migowym
  • Rejestr Informacji o Środowisku
  • WebEWID Powiat Gryfiński
  • Portal Mapowy - dystrybucja danych o budynkach
  • Budowlane_ABC
  • Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Gryfinie
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie
  • Dom Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie
  • e-budownictwo Wypełnij wniosek online
  • Nie masz szybkiego internetu? Zg³oœ zapotrzebowanie na internet.gov.pl
Pobierz Adobe Reader z www.adobe.com

Pobierz Adobe Reader
Program jest niezbędny do przeglądania
niektórych treści zawartych w serwisie.