Strona główna biuletynu
Formularz wyszukiwania

Ogłoszenia

Archiwum - zarządzanie kryzysowe

ABC 1 %

ABC 1 %

Od 1 stycznia 2008 roku wszystkie czynności związane z obliczeniem wysokości podatku, wpłaceniem tych kwot na konto wybranej organizacji pożytku publicznego wykona za podatnika urząd skarbowy. Dokona tego pod warunkiem, że podatnik zaznaczy we wniosku, iż chce przekazania 1 proc. jego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Nadal organizacja pożytku publicznego, którą podatnik zdecyduje się w ten sposób wesprzeć powinna znajdować się w oficjalnym wykazie takich podmiotów. Podatnik będzie musiał wskazać w zeznaniu podatkowym jej nazwę i numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Taka informacja będzie traktowana na równi ze złożeniem wniosku o przekazanie pieniędzy.

Tylko po spełnieniu tych wymogów naczelnik urzędu skarbowego przekaże na rzecz wskazanej organizacji kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego. Kwota ta ulegnie zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Trzeba też pamiętać, że zostanie ona odpowiednio pomniejszona o koszty przelewu bankowego. Wprowadzone zmiany dotyczą też ilości możliwych do obdarowania organizacji. Zgodnie z nowymi regułami podatnik w zeznaniu podatkowym będzie mógł wskazać tylko jedną organizację pożytku publicznego, na konto której przekaże 1 proc. swojego podatku.

Przekazania - niejako w jego imieniu - dokona naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Podatnik, aby móc skorzystać z prawa do przekazania 1 proc. podatku, tak jak było to do tej pory będzie musiał złożyć zeznanie w terminie, czyli do 30 kwietnia 2008 roku.

Kolejną wprowadzoną zmianą jest możliwość przekazania 1 proc. przez podatników opodatkowanych 19 proc. podatkiem liniowym oraz podatników rozliczających się z dochodów kapitałowych.

ReasumujÄ…c, czyli 1% krok po kroku

  1. Wyszukujemy organizację pożytku publicznego. Listę organizacji znajdziemy:
  2. Zaznaczamy na formularzu, iż chcemy przekazać 1 proc. naszego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
  3. Wskazujemy w zeznaniu podatkowym nazwę wybranej organizacji pożytku publicznego i jej numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Taka informacja będzie traktowana na równi ze złożeniem wniosku o przekazanie pieniędzy.
  4. Dodatkowo, zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów z dnia 21 grudnia 2007 r., będziemy mogli podać dodatkowe informacje, które w naszej ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel bądź oddział).
    Informację te będziemy mogli zamieścić w rubryce "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem", znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1% podatku należnego, odpowiednio w: poz. 135 - PIT-28, poz. 311 - PIT-36, poz. 107 -PIT-36L, poz. 123 - PIT-37, poz. 59 - PIT-38. Powyższe informacje zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego przez organ podatkowy jako uszczegółowienie przekazanych kwot.
  5. Wszystkie czynności związane z obliczeniem wysokości podatku, wpłaceniem tych kwot na konto wybranej organizacji pożytku publicznego wykona za Nas urząd skarbowy.
  6. Składamy zeznanie w terminie, czyli do 30 kwietnia 2008 roku.

WAŻNE!

  • O przeznaczeniu wpÅ‚aty decydujemy sami. To My dokonujemy wyboru organizacji pożytku publicznego i sami wpÅ‚acamy pieniÄ…dze na jej konto. BÄ™dziemy mogli wskazać tylko jednÄ… organizacjÄ™ pożytku publicznego, na konto której chcemy przekazać 1 proc. swojego podatku.
  • Ponieważ to na Nas spoczywa obowiÄ…zek sprawdzenia czy organizacja posiada status organizacji pożytku publicznego (czyli czy posiada wpis do Krajowego Rejestru SÄ…dowego), wiÄ™c przed dokonaniem wpÅ‚aty sprawdźmy wybranÄ… przez nas organizacjÄ™ (w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o dziaÅ‚alnoÅ›ci pożytku publicznego i wolontariacie).
  • Nie możemy pomniejszać podatku o wpÅ‚aty na rzecz organizacji, które zajmujÄ… siÄ™ wytwarzaniem: wyrobów przemysÅ‚u elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostaÅ‚ych wyrobów alkoholowych o zawartoÅ›ci alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziaÅ‚em tych metali lub handlu tymi wyrobami. ObowiÄ…zek sprawdzenia takich informacji spoczywa na Nas.
  • Kwota wpÅ‚aty ulegnie zaokrÄ…gleniu do peÅ‚nych dziesiÄ…tek groszy w dół.
  • PamiÄ™tajmy też, że kwota ta zostanie ona odpowiednio pomniejszona o koszty przelewu bankowego.

Na dokonaniu takiej wpłaty ani nie zyskujemy, ani nie tracimy. Skorzystają jedynie organizacje, na rzecz których przekażemy taką darowiznę.

źródło: opracowanie na podstawie info. Izb skarbowych oraz ministerstwa finansów.

« "Organizacje poza spisem nie otrzymajÄ… darowizny"
do pobrania w formacie .PDF (84 kB)  »

data opublikowania: 2008-01-08 14:11:11
data ostatniej aktualizacji: 2008-01-08 14:11:11

Strona odwiedzona 1031 razy
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji: Magdalena PieczyÅ„ska
Informacja wprowadzona przez: Wojciech Sztanga

  • e-Doręczenia
  • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
  • Rezerwacja kolejki poprzez system internetowy w Wydziale Komunikacji i Transportu
  • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Systemu Pojazd i Kierowca
  • Nieodpłatna pomoc prawna
  • Inne bezpłatne poradnictwo
  • Dzienniki ustaw
  • Monitor polski
  • Komunikacja w języku migowym
  • Rejestr Informacji o Środowisku
  • WebEWID Powiat Gryfiński
  • Portal Mapowy - dystrybucja danych o budynkach
  • Budowlane_ABC
  • Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Gryfinie
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie
  • Dom Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie
  • e-budownictwo Wypełnij wniosek online
  • Nie masz szybkiego internetu? Zg³oœ zapotrzebowanie na internet.gov.pl
Pobierz Adobe Reader z www.adobe.com

Pobierz Adobe Reader
Program jest niezbędny do przeglądania
niektórych treści zawartych w serwisie.