Ogłoszenia
Archiwum - organizacje pozarządowe
ABC 1 %
ABC 1 %
Od 1 stycznia 2008 roku wszystkie czynności związane z obliczeniem wysokości podatku, wpłaceniem tych kwot na konto wybranej organizacji pożytku publicznego wykona za podatnika urząd skarbowy. Dokona tego pod warunkiem, że podatnik zaznaczy we wniosku, iż chce przekazania 1 proc. jego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Nadal organizacja pożytku publicznego, którą podatnik zdecyduje się w ten sposób wesprzeć powinna znajdować się w oficjalnym wykazie takich podmiotów. Podatnik będzie musiał wskazać w zeznaniu podatkowym jej nazwę i numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Taka informacja będzie traktowana na równi ze złożeniem wniosku o przekazanie pieniędzy.
Tylko po spełnieniu tych wymogów naczelnik urzędu skarbowego przekaże na rzecz wskazanej organizacji kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego. Kwota ta ulegnie zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Trzeba też pamiętać, że zostanie ona odpowiednio pomniejszona o koszty przelewu bankowego.
Wprowadzone zmiany dotyczą też ilości możliwych do obdarowania organizacji. Zgodnie z nowymi regułami podatnik w zeznaniu podatkowym będzie mógł wskazać tylko jedną organizację pożytku publicznego, na konto której przekaże 1 proc. swojego podatku.
Przekazania - niejako w jego imieniu - dokona naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
Podatnik, aby móc skorzystać z prawa do przekazania 1 proc. podatku, tak jak było to do tej pory będzie musiał złożyć zeznanie w terminie, czyli do 30 kwietnia 2008 roku.
Kolejną wprowadzoną zmianą jest możliwość przekazania 1 proc. przez podatników opodatkowanych 19 proc. podatkiem liniowym oraz podatników rozliczających się z dochodów kapitałowych.
ReasumujÄ…c, czyli 1% krok po kroku
- Wyszukujemy organizację pożytku publicznego. Listę organizacji znajdziemy:
- Zaznaczamy na formularzu, iż chcemy przekazać 1 proc. naszego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
- Wskazujemy w zeznaniu podatkowym nazwę wybranej organizacji pożytku publicznego i jej numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Taka informacja będzie traktowana na równi ze złożeniem wniosku o przekazanie pieniędzy.
- Dodatkowo, zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów z dnia 21 grudnia 2007 r., będziemy mogli podać dodatkowe informacje, które w naszej ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel bądź oddział).
Informację te będziemy mogli zamieścić w rubryce "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem", znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1% podatku należnego, odpowiednio w: poz. 135 - PIT-28, poz. 311 - PIT-36, poz. 107 -PIT-36L, poz. 123 - PIT-37, poz. 59 - PIT-38. Powyższe informacje zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego przez organ podatkowy jako uszczegółowienie przekazanych kwot.
- Wszystkie czynności związane z obliczeniem wysokości podatku, wpłaceniem tych kwot na konto wybranej organizacji pożytku publicznego wykona za Nas urząd skarbowy.
- Składamy zeznanie w terminie, czyli do 30 kwietnia 2008 roku.
WAŻNE!
- O przeznaczeniu wpłaty decydujemy sami. To My dokonujemy wyboru organizacji pożytku publicznego i sami wpłacamy pieniądze na jej konto. Będziemy mogli wskazać tylko jedną organizację pożytku publicznego, na konto której chcemy przekazać 1 proc. swojego podatku.
- Ponieważ to na Nas spoczywa obowiązek sprawdzenia czy organizacja posiada status organizacji pożytku publicznego (czyli czy posiada wpis do Krajowego Rejestru Sądowego), więc przed dokonaniem wpłaty sprawdźmy wybraną przez nas organizację (w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie).
- Nie możemy pomniejszać podatku o wpłaty na rzecz organizacji, które zajmują się wytwarzaniem: wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami. Obowiązek sprawdzenia takich informacji spoczywa na Nas.
- Kwota wpłaty ulegnie zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
- Pamiętajmy też, że kwota ta zostanie ona odpowiednio pomniejszona o koszty przelewu bankowego.
Na dokonaniu takiej wpłaty ani nie zyskujemy, ani nie tracimy. Skorzystają jedynie organizacje, na rzecz których przekażemy taką darowiznę.
źródło: opracowanie na podstawie info. Izb skarbowych oraz ministerstwa finansów.
data opublikowania: 2008-01-08 14:11:11
data ostatniej aktualizacji: 2008-01-08 14:11:11
Strona odwiedzona 1077 razy
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji:
Magdalena Pieczyńska
Informacja wprowadzona przez:
Wojciech Sztanga