Ogłoszenia
Archiwum - organizacje pozarządowe
Konkurs w ramach Funduszu Rozwoju Społecznego Społeczeństwa Obywatelskiego (dawniej Program Małych Grantów)
Konkurs w ramach Funduszu Rozwoju Społecznego Społeczeństwa Obywatelskiego (dawniej Program Małych Grantów)
Fundusz Rozwoju Społecznego Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSSO) wspiera działania związane z zaangażowaniem obywatelskim poprzez przyznawanie małych dotacji administrowanych przez biura lokalne Banku Światowego. FRSSO wspiera działania, które umożliwiają obywatelom podejmowanie inicjatyw mających na celu wzmacnianie i wpływanie na efekty rozwoju. Działania te mają na celu wzmocnienie mechanizmów służących włączeniu do działań, odpowiedzialności i uczestnictwa oraz partnerstwa z sektorem publicznym, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i sektorem prywatnym. W bieżącej edycji wioski można nadsyłać do 7 marca 2008.
Wyniki Obywatelskiego Zaangażowania
Obywatelskie zaangażowanie może...
Promować consensus publiczny oraz lokalne poczucie własności wobec reform i narodowych strategii zmniejszania ubóstwa i rozwoju poprzez tworzenie sieci służących dzieleniu się wiedzą, budowanie wspólnej płaszczyzny zrozumienia, zachęcanie do współpracy publiczno-prywatnej a czasami nawet poprzez rozładowywanie napięć;
Dać możliwość wyrażenia wątpliwości przez osoby pośrednio i bezpośrednio zainteresowane, szczególnie osoby ubogie i zmarginalizowane oraz stworzyć warunki, aby ich poglądy były brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji politycznych i programowych;
Wzbogacać programy rozwoju i zwiększać ich wpływ poprzez sięgnięcie do wiedzy lokalnej i identyfikację lokalnych zagrożeń, bardziej precyzyjne ukierunkowanie pomocy i poszerzenie jej zasięgu, szczególnie w ramach danej społeczności;
Promować innowacyjne pomysły i rozwiązania dla wyzwań związanych z rozwojem tak na poziomie lokalnym, jak i globalnym;
Poprawiać publiczną przejrzystość i odpowiedzialność działań rozwojowych, przyczyniając się do tworzenia środowiska umożliwiającego dobre rządzenie.
Fundusz Rozwoju Społecznego Społeczeństwa Obywatelskiego jest w stanie finansować jedynie bardzo mały procent wpływających wniosków. Wiele wniosków jest odrzucanych, nie dlatego, że brak im wartości, ale dlatego, że nie odpowiadają albo bieżącym celom albo kryteriom FRSSO tak ściśle, jak propozycje wybrane. Państwa aktywność może mieścić się w zakresie celów i kryteriów, ale zapotrzebowanie znacznie przekracza dostępne środki. Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się ze Wskazówkami, aby ustalić czy propozycja do nich pasuje.
Kto może złożyć wniosek?
- Organizacje społeczeństwa obywatelskiego mające siedzibę w Polsce i zajmujące się problemami rozwoju
- Organizacje społeczeństwa obywatelskiego muszą mieć dobrą kondycję, mieć na koncie pewne osiągnięcia społeczne i być wiarygodne finansowo. Pierwszeństwo będą mieć organizacje, które nie były wspierane przez Program w poprzednich latach (organizacje nie mogą uzyskać więcej niż trzy granty z Programu Małych Grantów w okresie pięciu lat)
Jakiego rodzaju działania są wspierane?
Fundusz nie może finansować: Programów badawczych, programów formalnej edukacji akademickiej, projektów operacyjnych, świadczenia podstawowych usług, trwałego podstawowego wsparcia instytucjonalnego (na przykład wyposażenia), stypendiów, wizyt naukowych, programów studialnych, osób indywidualnych składających wniosek we własnym imieniu oraz jednostek niebędących osobami prawnymi. Proponowane działania nie powinny konkurować z, ani zastępować zwykłych instrumentów Banku Światowego; dana działalność powinna wyraźnie odróżniać się od normalnych programów Banku.
Jakie kwoty grantów są przyznawane?
Większość dotacji mieści się w zakresie od USD 3,000 do USD 7,000 przy kwocie maksymalnej USD 15,000. Fundusz Rozwoju Społecznego Społeczeństwa Obywatelskiego rzadko finansuje ponad połowę proponowanego budżetu danego działania i dlatego preferuje się sytuacje, w których dotacja przyczynia się do pozyskania dodatkowych środków z innych źródeł. Organizacje składające wnioski prosi się o opisanie, w jaki sposób dotacja z Banku Światowego mogłaby pomóc im w uzyskaniu odpowiednich środków od innych darczyńców.
Jak złożyć wniosek o grant?
Wskazówki i formularze wniosku można otrzymać w warszawskim biurze Banku Światowego; znajdują się one również na stronie internetowej biura: www.worldbank.org.pl.
Decyzje w ramach Funduszu Rozwoju Społecznego Społeczeństwa Obywatelskiego podejmowane są raz do roku. Przed złożeniem wniosku w krajowym biurze Banku Światowego zalecamy uważne przeczytanie kryteriów i formularza wniosku.
Dotacje przyznawane są w Warszawskim Biurze Banku Światowego przez Komitet Doradczy Funduszu Rozwoju Społecznego Społeczeństwa Obywatelskiego. Wnioski są analizowane i weryfikowane, w celu upewnienia się, czy spełniają kryteria Funduszu. Wszystkie propozycje składane w ramach Funduszu Rozwoju Społecznego Społeczeństwa Obywatelskiego są rozważane. Decyzje dotyczące bieżącej edycji podjęte zostaną do końca kwietnia 2008 roku.
Dodatkowe materiały dla Organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego dostępne są na stronach Banku Światowego, www.worldbank.org.pl.
W bieżącej edycji, instytucje zainteresowane Funduszem Rozwoju Społecznego Społeczeństwa Obywatelskiego powinny zaplanować przesłanie swoich aplikacji do 7 MARCA, 2008. Wnioski otrzymane po tym terminie nie zostaną wzięte pod uwagę.
Źródło: Bank Światowy, Fundusz Rozwoju Społecznego Społeczeństwa Obywatelskiego
data opublikowania: 2008-02-20 10:29:48
data ostatniej aktualizacji: 2008-02-20 10:29:48
Strona odwiedzona 1001 razy
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji:
Magdalena Pieczyńska
Informacja wprowadzona przez:
Wojciech Sztanga