Ogłoszenia
Archiwum - organizacje pozarządowe
LGD - dla regionu, dla wspólnoty
LGD - dla regionu, dla wspólnoty
Angażowanie całej społeczności w rozwiązywanie lokalnych problemów na obszarach wiejskich, czyli tworzenie lokalnych grup działania (LGD), to metoda, znana w krajach UE od początku lat 90. Poniżej kilka słów, jak działają w Polsce i czemu służą.
Lokalne grupy działania powstają przede wszystkim w programach Leader (choć mogą też powstawać samodzielnie, szukając środków na działalność innych niż z Leadera). Podejście Leader jest ukierunkowane na pobudzanie oddolnego rozwoju obszarów wiejskich - ważne jest w nim:
- Lokalne podejmowanie decyzji - przez całą wspólnotę, środowiska społeczne, przedsiębiorców, instytucje publiczne.
- Zaangażowanie lokalnych partnerów - formułują oni strategię rozwoju z uwzględnieniem specyfiki danego obszaru, jego historii, tradycji itp.
- Partnerskie podejście - partnerzy tworzący LGD opracowują strategię, plan działań i zarządzają ich wdrażaniem.
W UE kolejne edycje Leadera realizowano od 1991 r. W Polsce, w latach 2004-2006, realizowano Pilotażowy Program Leader + w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora spożywczego oraz rozwój obszarów wiejskich, 2004-2006". Obecnie istnieje ok. 200 LGD w Polsce.
W Polsce funduszami unijnymi przeznaczonymi na rozwój obszarów wiejskich (PROW 2007-2013) zarządza Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W PROW 2007-2013 przyznawana jest pomoc LGD na realizację lokalnych strategii rozwoju, wspierane są LGD wybrane przez samorządy województw. Pomoc mogą otrzymać zarówno LGD wybrane już wcześniej (w schemacie II PPL+), jak i nowotworzące się organizacje.
Jakie cele realizujÄ…?
Istniejące już LGD działają dla rozwoju konkretnych obszarów - geograficznych, turystycznych, przyrodniczych (np. LGD "Sejneńszczyzna" z Sejn, LGD "Krzemienny Krąg" z Bałtowa). Zajmują się problematyką gospodarczą, społeczną, kulturalną, działają na rzecz ochrony środowiska, dziedzictwa historycznego, rozwoju gmin itp. Poprzez swoją działalność przyczyniają się do rozwiązywania lokalnych problemów np. bezrobocia.
Jak tworzy siÄ™ LGD?
Warunki ich tworzenia określa ustawa o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Do tworzenia i działania LGD stosuje się też przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Na liście już działających LGD znajdziemy jednak nie tylko stowarzyszenia. We wcześniejszym Leaderze ustawodawca przewidywał tworzenie LGD także w formie fundacji i związków stowarzyszeń. Wspomniana już ustawa o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich wprowadziła w 2007 r. dla nowotworzonych LGD jako obowiązkową formę prawną stowarzyszenia.
Nieco inne stowarzyszenie
LGD nie są typowymi stowarzyszeniami, działającymi tylko na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach, ponieważ:
- LGD zakładają (i mogą być jej członkami zwyczajnymi) zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, w tym jednostki samorządu terytorialnego.
- Nadzór nad nimi sprawuje marszałek województwa.
- LGD mogą prowadzić działalność gospodarczą służącą realizacji lokalnej strategii rozwoju (a nie tylko celów statutowych); jest ona prowadzona w zakresie określonym w statucie danej LGD.
Jak powstajÄ…?
Lokalna grupa działania działa musi zarejestrować się w Krajowym Rejestrze Sądowym. Chętni do założenia LGD, w liczbie co najmniej 15, uchwalają statut stowarzyszenia i wybierają komitet założycielski, który składa do KRS wniosek o rejestrację.
Jak sÄ… zarzÄ…dzane?
Oprócz walnego zebrania członków, zarządu i organu kontroli wewnętrznej, LGD muszą posiadać radę wybieraną przez walne zebranie członków. Jej zadaniem jest wybór projektów, które mają być realizowane w ramach opracowanej przez LGD lokalnej strategii rozwoju.
Co ważne - ponad połowę członków rady muszą stanowić partnerzy gospodarczy i społeczni oraz inne podmioty reprezentujące społeczeństwo obywatelskie (zgodnie z przepisami są to: rolnicy, kobiety wiejskie, młodzi ludzie i ich stowarzyszenia), organizacje pozarządowe, w tym zajmujące się środowiskiem naturalnym, promujące równość mężczyzn i kobiet. Do rady muszą więc wejść np. przedsiębiorcy i rolnicy z danego obszaru. Członkowie rady nie mogą być w organie kontroli wewnętrznej, ani w zarządzie.
Kiedy nabywa siÄ™ status LGD?
LGD opracowuje lokalną strategię rozwoju (LSR) dla wspólnoty, uwzględniającej jej potrzeby, tradycję. - Pełnoprawna LGD to organizacja wybrana przez samorząd województwa w ramach konkursu, która podpisze umowę na realizację LSR z samorządem województwa - wyjaśnia Marta Augustynowicz (ekspertka współpracująca z MRiRW).
LGD a partnerstwa publiczno-prywatne
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP), działające w oparciu o własną ustawę, jest jednym ze sposobów finansowania inwestycji publicznych. PPP to oparta na umowie współpraca podmiotu publicznego i partnera prywatnego, służąca realizacji zadania publicznego. Firmy - na określonych zasadach - wykładają swój kapitał na inwestycję (np. budowę dróg) lub na usługi publiczne. Celem współpracy jest osiągnięcie obopólnych korzyści zarówno w wymiarze celów społecznych, jak i komercyjnych danego przedsięwzięcia, choć głównym cel PPP to efektywne wykonanie zadań publicznych. W PPP mogą też uczestniczyć organizacje pozarządowe.
Więcej o LGD na stronach internetowych: www.minrol.gov.pl i www.witrynawiejska.org.pl.
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz. U. Nr 64, poz. 427, art. 15)
- Rozporządzenie Rady WE nr 1698/2005 z 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)
- Ustawa z 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r., Nr 79, poz. 855 z późn. zm.)
Źródło: www.ngo.pl
data opublikowania: 2008-12-09 14:22:32
data ostatniej aktualizacji: 2008-12-09 14:22:32
Strona odwiedzona 1313 razy
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji:
Magdalena Pieczyńska
Informacja wprowadzona przez:
Wojciech Sztanga