Ogłoszenia
Archiwum - organizacje pozarządowe
Nadchodzi era internetu w Krajowym Rejestrze SÄ…dowym
Nadchodzi era internetu w Krajowym Rejestrze SÄ…dowym
Projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, którego autorem jest resort sprawiedliwości, przewiduje możliwość elektronicznego wpisu do Rejestru. Gwarantuje także bezpłatny dostęp do informacji o organizacjach pozarządowych na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości. Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2007.
W Krajowym Rejestrze Sądowym gromadzone są podstawowe dane dotyczące m.in. przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych. Projekt zmian przewiduje, że zarówno wpis do KRS, jak i późniejsze zmiany będzie można dostarczyć drogą elektroniczną. Potrzebny będzie tylko "bezpieczny podpis elektroniczny", poświadczony niezbędnym certyfikatem autentyczności. Dla tych, którzy nie będą chcieli skorzystać z takiej możliwości, ułatwieniem będzie konieczność umieszczania na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości niezbędnych formularzy, potrzebnych do wpisu do KRS.
Drugą ważną zmianą jest przewidywane umieszczenie na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości wszystkich podmiotów znajdujących się w KRS. Wśród nich znajdą się oczywiście organizacje pozarządowe. Niezmiernie istotne są jeszcze dwa zapisy. Pierwszy, utrzymujący bezpłatność dostępu do tych informacji. Druga istotna zmiana to artykuł stanowiący, że "każdy ma prawo przeglądania akt podmiotów wpisanych do rejestru". Pojawił się on już w obecnie obowiązującej ustawie, ale proponowana nowelizacja ma pozwolić na zrealizowanie go w praktyce.
Jakich skutków tej nowelizacji mogą spodziewać się organizacje pozarządowe? Proponowane zmiany zakładają uproszczenie procedur - zarówno rejestracji, jak i korzystania ze znajdujących się tam informacji przez osoby zainteresowane. Problemem może być jednak kwestia wymaganego podpisu elektronicznego, który nie jest wciąż popularnym narzędziem w Polsce. Obywatele mogą go używać dopiero od 16 sierpnia 2006 roku, a administracja państwowa nie jest jeszcze w pełni przygotowana na obsługę interesantów posługujących się e-podpisem. Warto także dodać, że koszt podstawowej wersji tego narzędzia to ok. 400 zł, co na pewno jest dodatkowym kosztem, gdy niewielu obywateli się nim posługuje. Proponowane rozwiązania mogą uprościć procedury, ale stanie się to dopiero w bliżej nieokreślonej przyszłości.
Natomiast kwestia darmowego dostępu do danych organizacji pozarządowych jest bez wątpienia dobrą wiadomością. Zapewni to większą transparentność trzeciego sektora. Strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie mają znajdować się informacje jest miejscem budzącym duże zaufanie społeczne. To także gwarant spełnienia zasady dostępu do informacji zawartych w Rejestrze. Dotychczasowe rozwiązania doprowadziły do sytuacji, w której tylko rejestr przedsiębiorstw był jawny. Nie dotyczyło to już organizacji pożytku publicznego - w tym przypadku każdorazowo należało występować o zgodę na udostępnienie danych. Mogło to utrudniać przekazywanie na ich rzecz 1% podatku dochodowego. W przypadku, gdy podstawowe dane mają się znajdować na rządowej stronie internetowej, decyzja o tym, na którą organizację przekazać 1% może okazać się łatwiejsza, a tym samym trzeci sektor może otrzymać większe wsparcie finansowe. Społeczna percepcja trzeciego sektora może także ulec zmianie.
Źródło: http://wiadomosci.ngo.pl
data opublikowania: 2006-10-27 09:32:55
data ostatniej aktualizacji: 2006-10-27 09:32:55
Strona odwiedzona 1174 razy
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji:
Magdalena Pieczyńska
Informacja wprowadzona przez:
Wojciech Sztanga