Ogłoszenia
Archiwum - organizacje pozarządowe
Krajowy Rejestr SÄ…dowy przez Internet
Krajowy Rejestr SÄ…dowy przez Internet
Fundacjom i stowarzyszeniom przypominamy, że od 1 stycznia 2007 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące przechowywania, wpisywania oraz udostępniania danych, znajdujących się w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wiele informacji KRS udostępnił też i załatwia przez Internet.
Co możemy załatwić przez Internet?
- otrzymać kopie dokumentów, dotyczących organizacji znajdującej się w KRS;
- otrzymać odpisy, wyciągi, zaświadczenia i informacje z KRS; musimy jednak pamiętać, że tylko papierowa forma będzie miała moc dokumentu wydanego przez sąd;
- złożyć wnioski do KRS; aby zostały uznane za wiarygodne muszą być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, który będzie weryfikowany przy pomocy ważnego certyfikatu;
- przeglądać dokumenty rejestrowe organizacji wpisanych do KRS - do tej pory ten przepis dotyczył jedynie dokumentów przedsiębiorców.
O elektronicznym dostępie do KRS czytaj także na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości: http://www.ms.gov.pl/krs/krs_ed.shtml#ed
Za część informacji otrzymywanych przez Internet trzeba zapłacić. Jeżeli złożymy wniosek przez Internet, wszystkie informacje z sądu (doręczenia orzeczeń, pisma) będą do nas docierać również przez Internet, na adres poczty elektronicznej, z którego wysłaliśmy wniosek.
Orzeczenie będzie uznane za doręczone z datą wskazaną w elektronicznym potwierdzeniu odbioru korespondencji. Jeśli nie potwierdzimy odbioru - po upływie 14 dni od dnia wysłania KRS uzna, że korespondencja do nas dotarła. Od tego dnia także będą biegły terminy przewidziane do dokonania określonych czynności. Na przykład: przez internet złożyliśmy do KRS wniosek o zmianę adresu, po czym wyjechaliśmy na 3 tygodnie zagranicę i nie mamy dostępu do internetu. Następnego dnia KRS zwraca nam wniosek, ponieważ zrobiliśmy w nim błąd. Nie potwierdzamy elektronicznie odbioru korespondencji. Po 2 tygodniach KRS uznaje jednak, że wiadomość do nas dotarła. Od tego czasu biegnie 7-dniowy termin na poprawienie błędu i ponowne złożenie wniosku. Gdy wracamy z zagranicy - okazuje się, że jest już za późno.
Co można sprawdzić za darmo?
Centralna Informacja KRS na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości udostępnia podstawowe informacje (nazwa, siedziba, adres i numer KRS, skład zarządu i sposób reprezentacji) o podmiotach wpisanych do rejestru przedsiębiorców oraz rejestru stowarzyszeń i fundacji (za wyjątkiem podmiotów z rejestru dłużników niewypłacalnych).
Co się stanie, gdy KRS zwróci wniosek?
Jeżeli sąd zwróci wniosek (nieprawidłowo opłacony lub źle wypełniony), możemy go poprawić i ponownie złożyć w ciągu 7 dni od daty doręczenia zwrotu.
UWAGA! Jeśli KRS zwróci wniosek, a my go ponownie, poprawnie złożymy - termin przewidziany na załatwienie naszej sprawy w KRS nie biegnie od początku (od daty złożenia poprawionego wniosku), ale obowiązuje pierwszy - od daty złożenia pierwszego wniosku. Do tej pory było to możliwe tylko w odniesieniu do organizacji dopiero się rejestrujących. Ta sama sytuacja będzie mieć miejsce, jeżeli sąd zwróci nasz wniosek ponownie, z powodu braków uprzednio niewskazanych przez referendarza (do tej pory nie było możliwości przywrócenia pierwszego terminu, jeśli ponowny zwrot wniosku nastąpił z powodu przeoczenia błędu przez referendarza).
źródło: http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/265764.html
data opublikowania: 2007-03-08 14:56:27
data ostatniej aktualizacji: 2007-03-08 14:56:27
Strona odwiedzona 1146 razy
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji:
Magdalena Pieczyńska
Informacja wprowadzona przez:
Wojciech Sztanga