Strona główna biuletynu
Formularz wyszukiwania

Ogłoszenia

Archiwum - zarządzanie kryzysowe

Nowelizacja pożytku. Jakie zmiany?

Nowelizacja pożytku. Jakie zmiany?

W marcu Rada Ministrów ma przyjąć i skierować do Sejmu projekt zmian w Ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jakie zmiany proponowane są w projekcie? Jest ich sporo, skoncentrujmy się, więc na najważniejszych.

Część proponowanych zmian wychodzi naprzeciw postulatom organizacji pozarządowych i samorządów terytorialnych i jest zgodna ze wskazaniami wynikającymi z monitoringu wdrażania Ustawy, który prowadził Departament Pożytku Publicznego wspólnie z organizacjami pozarządowymi. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim:

  1. wprowadzenie kryterium dobrowolności tworzenia organizacji, jako jednego z istotnych kryteriów wyróżniających organizacje pozarządowe,
  2. klarowne zapisanie zwolnienia z opłat za wpis do KRS-u organizacji ubiegających się o status pożytku publicznego,
  3. ujednolicenie stosowania trybu zlecania zadań proponowanego w Ustawie,
  4. wprowadzenie obowiązku przygotowania przez jednostki samorządu terytorialnego programów współpracy w konsultacji z organizacjami pozarządowymi,
  5. wprowadzenie możliwości uchwalania przez samorządy wieloletnich programów współpracy,
  6. wprowadzenie przyspieszonego, uproszczonego trybu zlecania zadań publicznych,
  7. wprowadzenie możliwości zgłoszenia oferty - w odpowiedzi na otwarty konkurs ofert - przez kilka organizacji działających wspólnie,
  8. uporządkowanie i uproszczenie kwestii związanych z organizacją i przeprowadzaniem otwartych konkursów ofert w ramach zlecania zadań pożytku publicznego,
  9. nałożenie na KRRiT obowiązku określenia w trybie rozporządzenia sposobu postępowania związanego z nieodpłatnym informowaniem o prowadzonej przez organizacje pożytku publicznego działalności.

Pojawiają się także w projekcie rzeczy zupełnie nowe, które dość późno ujrzały światło i stąd nie są jeszcze w pełni przeanalizowane i ocenione przez organizacje pozarządowe. Chodzi tu o nową instytucję zwaną partnerstwem publiczno-społecznym oraz o możliwość zlecania zadań pożytku publicznego w ramach tak zwanej pomocy zagranicznej.

Są w projekcie także propozycje, które budzą wątpliwości. Proponuje się na przykład pozbawienie części podmiotów (np. spółek prawa handlowego, stowarzyszeń samorządów lokalnych, fundacji skarbu państwa prowadzących działalność statutową w zakresie nauki) prawa do korzystania z Ustawy, co niewątpliwie pogarsza ich sytuację prawną i narusza ich prawa nabyte. Zbyt szeroka i niedookreślona jest furtka zostawiona premierowi na omijanie konkursowego trybu zlecania zadań publicznych. Proponuje się też wprowadzenie odpowiedzialności osobistej członków organów zarządzających i organów kontroli za szkody wyrządzone działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami statutu, chyba, że nie ponosi on winy. Proponowane rozwiązanie nie jest możliwe do zaakceptowania, gdyż istniejące ustawodawstwo nie określa jasno i precyzyjnie kompetencji władz organizacji, nie możliwe jest, więc obarczanie ich pełną odpowiedzialnością za szkody. Nadal także nie są jasno i klarownie opisane zasady i warunki prowadzenia działalności statutowej odpłatnej, zwłaszcza konsekwencji przekroczenia pułapu wynagrodzeń. Zmian szczegółowych jest znacznie więcej, np. możliwość tworzenia - na zasadach dobrowolnych - regionalnych, powiatowych i gminnych rad działalności pożytku publicznego, zmniejszenie minimalnej liczby osób, które mogą utworzyć stowarzyszenie (z 15 do 10) czy też kryterium 2-letniej działalności dla organizacji ubiegających się o status pożytku publicznego.

Na skutek negatywnych opinii organizacji pozarządowych projektodawca zrezygnował z kilku wcześniejszych propozycji, przede wszystkim z ograniczenia wynagrodzeń w organizacjach pozarządowych korzystających ze środków publicznych. Z pewnością nowe elementy w projekcie oraz te zapisy, które wciąż budzą wątpliwości powinny być nadal przedmiotem dyskusji i publicznego opiniowania przez organizacje pozarządowe.

źródło: http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/269974.html

data opublikowania: 2007-03-21 11:58:54
data ostatniej aktualizacji: 2007-03-21 11:58:54

Strona odwiedzona 2548 razy
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji: Magdalena PieczyÅ„ska
Informacja wprowadzona przez: Wojciech Sztanga

  • e-Doręczenia
  • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
  • Rezerwacja kolejki poprzez system internetowy w Wydziale Komunikacji i Transportu
  • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Systemu Pojazd i Kierowca
  • Nieodpłatna pomoc prawna
  • Inne bezpłatne poradnictwo
  • Dzienniki ustaw
  • Monitor polski
  • Komunikacja w języku migowym
  • Rejestr Informacji o Środowisku
  • WebEWID Powiat Gryfiński
  • Portal Mapowy - dystrybucja danych o budynkach
  • Budowlane_ABC
  • Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Gryfinie
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie
  • Dom Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie
  • e-budownictwo Wypełnij wniosek online
  • Nie masz szybkiego internetu? Zg³oœ zapotrzebowanie na internet.gov.pl
Pobierz Adobe Reader z www.adobe.com

Pobierz Adobe Reader
Program jest niezbędny do przeglądania
niektórych treści zawartych w serwisie.