Strona główna biuletynu
Formularz wyszukiwania

Ogłoszenia

Archiwum - zarządzanie kryzysowe

Fundusze Norweskie dla Organizacji Pozarządowych (FOP)

Fundusze Norweskie dla Organizacji Pozarządowych (FOP)

1. Przedmiot konkursu
W ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Norweskiego Mechanizmu Finansowego został ustanowiony Fundusz dla Organizacji Pozarządowych (FOP), który przeznaczony jest dla organizacji pozarządowych na realizację przedsięwzięć o charakterze niedochodowym, przyczyniających się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG, zwiększenia roli społeczeństwa obywatelskiego Polsce oraz zacieśnianie współpracy pomiędzy Polską a Państwami - Darczyńcami. Budżet FOP stanowi 7% kwoty przeznaczonej dla Polski w ramach Mechanizmów Finansowych i wynosi 37,8 milionów euro. Środki te będą dystrybuowane w ramach otwartych konkursów projektów organizowanych w latach 2007-2009.

1.1. Jaki działania będą dotowane (typy działań)?

I: Demokracja i społeczeństwo obywatelskie - Operator - Fundacja "Fundusz Współpracy"

Cel komponentu to propagowanie poszanowania rządów prawa i rozwoju postaw obywatelskich, upowszechnianie wiedzy na temat praw i obowiązków obywateli oraz równouprawnienia płci. W ramach komponentu będą wspierane działania promujące włączanie się organizacji pozarządowych i obywateli w życie publiczne, w tym ich zaangażowanie w społeczną kontrolę instytucji publicznych szczebla lokalnego i centralnego. Preferowane będą działania mające na celu wzmacnianie organizacji pozarządowych, które mają zasadniczy wpływ na jakość demokracji i przestrzegania praw człowieka.

Pula środków w ramach komponentu "Demokracja i społeczeństwo obywatelskie" wynosi 12,6 miliona euro.

Operator:
Fundacja "Fundusz Współpracy" (FFW)

Podział projektów: FFW wprowadziła podział projektów na typy w zależności od: wysokości budżetu i długości trwania projektu

II: Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój - Operator - ECORYS Polska

Cel komponentu zwrócenie społeczeństwu uwagi na potrzebę zachowania zrównoważonego środowiska, a także tworzenie możliwości dla działania i zaangażowania społecznego, na poziomie lokalnym i regionalnym, na terenach zurbanizowanych i rolniczych. Komponent ma na celu także promowanie partnerstwa pomiędzy organizacjami pozarządowymi działającymi w sektorze ochrony środowiska a lokalnymi i regionalnymi władzami odpowiedzialnymi za wdrażanie unijnych i państwowych regulacji dotyczących ochrony środowiska. Pula środków w ramach komponentu "Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój" wynosi 12,6 miliona euro.

Operator:
Firma ECORYS Polska Sp. z o.o. w konsorcjum z Kommunalkredit Public Consulting GmbH

III: Równe szanse i integracja społeczna - Operator - ECORYS Polska.

Celem komponentu jest rozwiązywanie naglących problemów społecznych, które napotyka społeczność lokalna. Jednym z głównych zadań jest tu popieranie inicjatyw zwiększających udział społeczny i tworzenie równych szans dla najsłabszych lub dyskryminowanych grup społecznych oraz pomaganie organizacjom pozarządowym w podejmowaniu działań w obszarach, w których rola lub możliwości państwa są ograniczone. Inne zadania zakładają wspieranie inicjatyw kulturowych, jak również promocję rozwoju lokalnego i regionalnego i wymianę doświadczeń w rozwiązywaniu lokalnych problemów.

Pula środków w ramach komponentu "Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój" wynosi 12,6 miliona euro.

Operator:
Firma ECORYS Polska Sp. z o.o. w konsorcjum z ECOTEC Research & Consulting Ltd oraz ECORYS Nederland B.V.

1.2. Jaka może być długość realizowanych projektów (przedział czasowy, kiedy się kończy okres finansowania)?
Realizacja projektów powinna zakończyć się najpóźniej do 31 grudnia 2010 roku, z tym że w przypadku komponentu "Demokracja i społeczeństwo obywatelskie" wprowadzono limity długości okresu realizacji projektów - w zależności od typu projektu, na jaki decyduje się organizacja.

1.3. Jakiej wysokości może być dotacja (przedział kwotowy)?
Przewidywana wysokość dotacji to 5 000 euro do 250 000 euro, z tym że w przypadku komponentu "Demokracja i społeczeństwo obywatelskie" wysokość dotacji zależy od typu projektu.

1.4. Na jakim obszarze może być realizowany projekt (obszar geograficzny)?
Preferowane są projekty realizowane na terenie Polski, jednak można też pewne działania realizować poza granicami, zwłaszcza w przypadku projektów, gdzie partnerem jest kraj UE lub EOG.

2. Generalna dostępność dla NGO

2.1. Czy organizacja pozarządowa jest podmiotem, który może aplikować o środki?
Fundusz dla Organizacji Pozarządowych jak sama nazwa wskazuje jest przeznaczony dla NGOs.

2.2. Czy są jakieś dodatkowe ograniczenia dla organizacji, które chcą się ubiegać o środki?
Wnioskodawcami mogą być organizacje, które mają osobowość prawną i były zarejestrowane na terenie Rzeczpospolitej Polskiej co najmniej na 12 miesięcy przed złożeniem wniosku [wyjątkowo w przypadku komponentu "Demokracja i społeczeństwo obywatelskie" o realizację projektów typu mikro mogą ubiegać się organizacje zarejestrowane nie wcześniej niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku]. Organizacje te muszą działać na zasadzie non-profit lub non for profit, tzn. działać nie dla osiągnięcia zysku lub generowany zysk przeznaczać jedynie na cele statutowe. O dofinansowanie nie mogą się ubiegać partie polityczne oraz organizacje przez nie założone lub powstałe przy ich wsparciu.

2.3. Czy istnieją inne mechanizmy wyłączające? (np. minimalna kwota dotacji zestawiona z wymogiem, żeby budżet projektu nie przekraczał dwukrotności budżetu w ostatnim roku)?
Wnioskodawca musi zapewnić minimum 10% wartości projektu wkładu własnego, przy czym minimum 2% wartości projektu musi stanowić wkład finansowy. W przypadku projektów dużych komponentu "Demokracja i społeczeństwo obywatelskie" wkład ten musi zostać udokumentowany - wnioskodawca lub partner musi przedstawić zaświadczenie z banku, w którym posiada rachunek, potwierdzające wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową w wysokości nie mniejszej niż 2% wartości projektu.

2.4. Czy konieczna jest przy realizacji współpraca z partnerami (jeśli tak, to z jakimi)?
W przypadku komponentu "Demokracja i społeczeństwo obywatelskie" przy projektach o wartości dofinansowania przekraczającej 150 000 euro wymagana jest ich realizacja w partnerstwie. W przypadku pozostałych komponentów nie ma takiego ograniczenia, jednak w wytycznych zaznaczono, że projekty partnerskie będą wyżej oceniane, ponieważ jednym z celów Funduszu dla Organizacji Pozarządowych jest wzmocnienie stosunków między Polską a krajami EOG. Partnerem w projekcie może być NGO lub inna instytucja, pochodząca z krajów UE lub EOG, której działalność w projekcie ma charakter non-profit. Partner nie musi mieć osobowości prawnej.

3. Informacje o trybie konkursowym

3.1. Czy nabór wniosków jest w trybie otwartym czy zamkniętym?
Nabór wniosków odbywa się w trybie zamkniętym.

3.2. Jak wygląda procedura konkursowa?
Komponent "Demokracja i społeczeństwo obywatelskie": po złożeniu, wniosek podlega ocenie formalnej. Operator może zwrócić się do wnioskodawcy o skorygowanie uchybień formalnych w ciągu 3 dni roboczych. W ciągu 21 dni od zamknięcia naboru wniosków dostępne będą wyniki oceny formalnej. Wnioskodawca ma prawo do złożenia odwołania od oceny formalnej w ciągu 14 dni. Pozytywnie ocenione wnioski zostaną przekazane do oceny merytorycznej, prowadzonej przez zewnętrznych ekspertów.

Lista ocenionych wniosków zostanie przekazana do akceptacji Komisji Oceniającej powołanej przez FFW. Generalnie rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu 60 dni od daty zamknięcia naboru projektów, a wyniki zostaną ogłoszone w ciągu dwóch dni od rozstrzygnięcia. Nie przewiduje się możliwości odwołania się od oceny merytorycznej.

W przypadku pozostałych komponentów: po złożeniu wniosku, jest weryfikowana jego kompletność - w przypadku braków operator może wezwać wnioskodawcę do ich uzupełnienia w ciągu 3 dni roboczych. Następnie wniosek przechodzi do oceny formalnej, od której można się odwołać w ciągu 7 dni roboczych. Po akceptacji formalnej następuje ocen merytoryczna przez niezależnych asesorów. Listę rankingową akceptuje Komitet Oceniający powołany przez operatora. Ocena merytoryczna nie może być przedmiotem odwołania. Łącznie procedura konkursowa trwa 3 miesiące.

UWAGA! W przypadku komponentu "Demokracja i społeczeństwo obywatelskie" wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek na realizację projektu mikro w czasie wdrażania Funduszu dla organizacji pozarządowych i maksymalnie po jednym wniosku w każdym naborze w przypadku projektów małych, średnich i dużych. W pozostałych komponentach jeden wnioskodawca może złożyć maksymalnie dwa wnioski w ramach jednego naboru.

Wzory wniosków aplikacyjnych wraz z wytycznymi dostępne są na http://www.funduszngo.pl.

4. Realizacja projektów

4.1. Czy jest możliwość rozpoczęcia realizacji projektu przed podpisaniem umowy? (jeśli aplikacja została pozytywnie rozpatrzona)
Istnieje możliwość rozpoczęcia realizacji zadań tuż po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, jeszcze przed podpisaniem umowy, pod warunkiem że grantodawca wyrazi na to zgodę.

4.2. Czy konieczne są zabezpieczenia umowy (jeśli tak, to jakie)?
W przypadku projektów o wartości dofinansowania powyżej 25 000 euro w ramach komponentu "Demokracja i społeczeństwo obywatelskie" oraz powyżej 40 000 euro w ramach komponentów "Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój" i "Równe szanse i integracja społeczna" wraz z podpisaniem umowy konieczne jest zabezpieczenie zaliczki (która stanowi 40% wartości dofinansowania) w formie weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową.

4.3. Środki na realizacje projektu są refundowane, czy otrzymuje się zaliczki? (a może jest to system łączony?)
W przypadku komponentu "Demokracja i społeczeństwo obywatelskie" przy projektach mikro i małych grantobiorca po podpisaniu umowy otrzymuje zaliczkę w wysokości 80% wartości dofinansowania, a po zatwierdzeniu przez grantodawcę raportu końcowego pozostałą część dotacji. Natomiast w przypadku projektów średnich i dużych pierwsza zaliczka może stanowić maksymalnie 50% dofinansowania, jednak nie więcej niż 50 000 euro. Kolejne płatności będą przekazywane grantobiorcy po rozliczeniu co najmniej 70% poprzedniej, na podstawie zatwierdzonego raportu cząstkowego i wniosku o płatność . Wysokość żadnej z zaliczek nie może być większa niż 50 000 euro. Płatność końcowa (stanowiąca 10% wartości dotacji) zostanie przekazana po zaakceptowaniu raportu końcowego.

W przypadku pozostałych komponentów sposób finansowania projektów jest następujący: po podpisaniu umowy, wnioskodawca otrzymuje zaliczkę w wysokości 40% całego dofinansowania, jednak nie większą niż 50 000 euro. Kolejne transze będą przekazywane raz na kwartał, na podstawie faktycznie poniesionych kosztów, po akceptacji raportów kwartalnych i wniosków o płatność. Wysokość transz będzie uzależniona od wykorzystania przekazanej zaliczki i stanowi różnicę między faktycznie poniesionymi kosztami w danym okresie sprawozdawczym a wysokością zaliczki. Płatność końcowa (nie niższa niż 10% wartości dofinansowania) zostanie przekazana po zaakceptowaniu raportu końcowego.

4.4. Czy grantobiorca zobowiązany jest do zakupu towarów/usług w trybie wskazanym przez ustawę Prawo zamówień publicznych?
Nie, chyba że wymaga tego od niego ustawa Prawo zamówień publicznych.

4.5. Jak wygląda sprawozdawczość projektu (czy jest formularz, jak często, jakie dane)?
W przypadku komponentu "Demokracja i społeczeństwo obywatelskie" grantobiorca składa raporty cząstkowe - raportowanie jest powiązane z rozliczeniem finansowym - tzn. w momencie kiedy grantobiorca składa kolejny wniosek o płatność (czyli gdy wykorzysta min. 70% poprzedniej płatności), składa też raport cząstkowy. Na zakończenie projektu składany jest raport końcowy.

A w przypadku pozostałych komponentów obowiązuje sprawozdawczość kwartalna i raport końcowy.

Wzory raportów będą dostępne na www.funduszngo.pl.

4.6. Jak wyglądają rozliczenia środków finansowych (jak często, czy jest formularz, jakie dokumenty trzeba załączyć do rozliczenia)?
W przypadku komponentu "Demokracja i społeczeństwo obywatelskie" po wykorzystaniu min. 70% zaliczki grantobiorca składa wniosek o kolejną płatność wraz z zestawieniem poniesionych dotychczas wydatków. Wniosek o płatność będzie weryfikowany na podstawie próby dokumentów. Grantobiorca wraz z zestawieniem dokumentów przekazuje kopie poświadczoną za zgodność z oryginałem trzech dokumentów o najwyższej wartości kwotowej za dany okres rozliczeniowy z każdej z kategorii budżetowej. Ponadto należy dołączyć historię rachunku bankowego wydzielonego na potrzeby projektu, odzwierciedlającą koszty poniesione w ramach danego okresu sprawozdawczego.

A w przypadku pozostałych komponentów grantobiorca rozlicza się raz na kwartał przedstawiając załączone do wniosku płatność zestawienie poniesionych kosztów i historię wydzielonego na potrzeby projektu rachunku bankowego.

4.7. Czy przewidziane są audyty prowadzone przez grantodawcę, czy grantobiorca zobowiązany jest do prowadzenia audytów wewnętrznych?
Grantodwaca przewiduje prowadzenie audytów u grantobiorcy. Grantobiorca zostanie powiadomiony o audycie na 5 dni przed jego terminem.

4.8. Czy grantodawca przewidział jakieś formy wsparcia dla grantobiorcy (jeśli tak, to jakie)?
Operatorzy będą prowadzili konsultacje telefoniczne dotyczące zasad korzystania z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Możliwe jest też uzyskanie porady w siedzibie operatora.

5. Dane dodatkowe:

Operator priorytetu "Demokracja i społeczeństwo obywatelskie"
Fundacja "Fundusz Współpracy"
ul. Górnośląska 4a, Warszawa 00-444
www.cofund.org.pl
T: +48 22 45 09 857, 45 09 964
F: +48 22 45 09 856

Operator priorytetów "Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój" i "Równe szanse i integracja społeczna"
ECORYS Polska Sp. z o.o.
ul. Grzybowska 2 lok.79
Warszawa 00-131
www.ecorys.pl
T: +48 22 339 36 36
F: +48 22 339 36 37

Więcej informacji: www.funduszngo.pl

data opublikowania: 2007-05-24 15:20:44
data ostatniej aktualizacji: 2007-05-24 15:20:44

Strona odwiedzona 1842 razy
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji: Magdalena Pieczyńska
Informacja wprowadzona przez: Wojciech Sztanga

  • e-Doręczenia
  • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
  • Rezerwacja kolejki poprzez system internetowy w Wydziale Komunikacji i Transportu
  • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Systemu Pojazd i Kierowca
  • Nieodpłatna pomoc prawna
  • Inne bezpłatne poradnictwo
  • Dzienniki ustaw
  • Monitor polski
  • Komunikacja w języku migowym
  • Rejestr Informacji o Środowisku
  • WebEWID Powiat Gryfiński
  • Portal Mapowy - dystrybucja danych o budynkach
  • Budowlane_ABC
  • Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Gryfinie
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie
  • Dom Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie
  • e-budownictwo Wypełnij wniosek online
  • Nie masz szybkiego internetu? Zgo zapotrzebowanie na internet.gov.pl
Pobierz Adobe Reader z www.adobe.com

Pobierz Adobe Reader
Program jest niezbędny do przeglądania
niektórych treści zawartych w serwisie.