Strona główna biuletynu
Formularz wyszukiwania

Ogłoszenia

Archiwum - zarządzanie kryzysowe

Konkurs Pro Publico Bono

Konkurs Pro Publico Bono

Fundacja Konkurs Pro Publico Bono ogłosiła dziewiątą edycję konkursu, którego celem jest nagradzanie najciekawszych i najbardziej wartościowych dzieł organizacji obywatelskich. Uczestnikami Konkursu Pro Publico Bono mogą być organizacje społeczeństwa obywatelskiego (stowarzyszenia, fundacje, organizacje Kościoła i związków wyznaniowych, grupy i czasowe zrzeszenia obywatelskie), które do swoich osiągnięć mogą zaliczyć dokonania, które wyróżnia: pomysłowość i zarazem skuteczność w służbie dobra wspólnego. Ankiety konkursowe można nadsyłać do 30 czerwca 2007.

KONKURS PRO PUBLICO BONO 2007
krótki przewodnik po tym, co najważniejsze

Już po raz dziewiąty w dniu 11 listopada 2007 roku w dniu Święta Niepodległości odbędzie się finał Konkursu na Najlepsze Dzieło Obywatelskie Pro Publico Bono. Przez blisko dekadę swego istnienia, nagrodami i wyróżnieniami pieniężnymi oraz honorowymi, Kapituła Konkursu wskazuje najciekawsze i najbardziej wartościowe, z etycznego punktu widzenia, działania i instytucje obywatelskie służące dobru wspólnemu, a będące przejawem żmudnego, ale z każdym rokiem coraz bardziej widocznego, odradzania się w niepodległej Rzeczypospolitej społeczeństwa obywatelskiego. Przez ostatnie lata swego życia, a od zarania Konkursu Pro Publico Bono, czynnie patronował mu Jan Nowak Jeziorański, będący zarazem autorem najcenniejszej pochwały pod adresem jego współtwórców i uczestników jako tych, którzy ukazują "jasną stronę polskiego księżyca". Z całą świadomością istnienia również "strony ciemnej" w postaci indywidualnego i grupowego egoizmu, zobojętnienia na sprawy publiczne, nawykowej lub wymuszanej bierności. Celem Konkursu jest przede wszystkim promocja aktywności obywatelskiej, ale również kreowanie obrazu Polski jako kraju sukcesu, którego autorami są sami jego obywatele. Byśmy wszyscy czuli wzrost wiary w nasze własne możliwości i pożytki z działania we wspólnocie.

Przez eliminacje Konkursu przeszło już ponad dwa tysiące dzieł, z których prawie dwieście zostało ostatecznie nagrodzonych. Szczególnego wyrazu uznania dostąpił również sam Konkurs Pro Publico Bono; Kapituła Nagrody "Totus" - Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia - w roku 2001 uhonorowała go tą nagrodą za propagowanie społecznego nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II. A chociaż pomysłodawcy Konkursu nigdy nie kryli, że filozofia i nauczanie społeczne Papieża-Polaka było dla nich kluczową inspiracją, to przecież jeśli Konkurs zasłużył na wspomniany zaszczyt, to przede wszystkim z powodu jego zdolności odkrywania i nagradzania wybitnych czynów obywatelskich w których przejawia się ludzka solidarność oraz przedsiębiorcza, czynna troska o bliźnich w ich codziennych potrzebach, o kulturę i dziedzictwo narodowe, o stan środowiska naturalnego, o wprowadzanie do relacji miedzy narodami, wspólnotami religijnymi i grupami etnicznymi czegoś więcej niż tylko ducha "tolerancji dla odmienności". Zatem w najgłębszym sensie nagrodą "Totus" zostali wyróżnieni wszyscy dotychczasowi uczestnicy Konkursu, a jej dziedzicami mogą zostać wszyscy ci, którzy do Konkursu przystąpią w przyszłości.

Do tradycji Konkursu należy sprawowanie nad nim honorowego patronatu przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Zwyczaj ten, wprowadzony przez prof. Andrzeja Zolla, został podtrzymany przez dra Janusza Kochanowskiego jako obecnie piastującego godność Rzecznika Praw Obywatelskich. Rolę jury konkursowego Pro Publico Bono pełni jego Kapituła, której pracom przewodniczy prof. Andrzej Zoll.

Przewodniczącym honorowym Kapituły jest, długoletni patron Konkursu, ks. Franciszek kardynał Macharski.

Kto może wziąć udział w Konkursie

Uczestnikami Konkursu Pro Publico Bono mogą być organizacje społeczeństwa obywatelskiego (stowarzyszenia, fundacje, organizacje Kościoła i związków wyznaniowych, grupy i czasowe zrzeszenia obywatelskie), które do swoich osiągnięć mogą zaliczyć dokonania, które wyróżnia: pomysłowość i zarazem skuteczność w służbie dobra wspólnego. Regulamin dziewiątej edycji przewiduje nagradzanie i wyróżnianie dzieł w kilku kategoriach:

  1. Na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego
  2. Na rzecz edukacji narodowej
  3. W dziedzinie ochrony zdrowia, pomocy społecznej i charytatywnej
  4. Na rzecz rozwoju środowiska i regionu, ze szczególnym uwzględnieniem owocnej współpracy organizacji obywatelskich z organami samorządu terytorialnego
  5. W dziedzinie "dyplomacji obywatelskiej", co obejmuje organizację współpracy międzynarodowej, międzyreligijnej i międzyetnicznej oraz działalność na rzecz integracji europejskiej.

Tym, co wyróżnia Konkurs Pro Publico Bono od innych konkursów, na przykład grantowych, jest sam przedmiot oceny; nie jest nim całokształt działalności danej organizacji obywatelskiej, a tym bardziej sam projekt - idea dzieła, ale właśnie jakieś wybrane z całego zakresu działalności danej organizacji dzieło, czyli określony rezultat tej działalności: program, akcja, konkretny efekt, który Kapituła może poddać weryfikacji ze względu na cel Konkursu, jego adresatów oraz na zastosowane środki realizacji. Szczegółowe kryteria oceniania dzieł obywatelskich oraz zasad uczestnictwa w dziewiątej edycji Konkursu Pro Publico Bono zawiera jego regulamin, który można znaleźć na witrynie www.propublicobono.pl.

Szanse na sukces i uznanie w Konkursie nie zależą natomiast od skali organizacyjnej i zasięgu terytorialnego, w jakim mieści się działalność jego uczestników; podmioty ściśle lokalne są w nim traktowane równoprawnie z organizacjami regionalnymi i ogólnopolskimi. Jedna z dwóch regulaminowych nagród głównych w Konkursie Pro Publico Bono jest zastrzeżona właśnie dla dzieł dokonanych przez organizacje o zasięgu lokalnym, działających w skali jednej gminy, miejscowości, osiedla. W tym konkursie nie ma dzieł i organizacji "zbyt małych", by mogły zasłużyć na dostrzeżenie i nagrodzenie. Konkurs, który nie doceniałby znaczenia takich, tylko z pozoru drobnych, przejawów społecznej samoorganizacji i ambicji działania na rzecz tych " ojczyzn najmniejszych", ze wspieraniem realnej odbudowy naszej wspólnoty narodowej miałby niewiele wspólnego.

Maksimum treści, minimum formalności

Formalności związane z przystąpieniem do Konkursu są - w porównaniu z wysokimi wymaganiami merytorycznymi - proste i "łatwe w obsłudze". Zainteresowane organizacje winny posiadać osobowość prawną, ale w szczególnych wypadkach ten wymóg może zostać przez Kapitułę uchylony, jeśli dla realizacji danego dzieła organizacja nie mająca osobowości prawnej korzystała z pomocy kogoś, kto takową osobowość posiada, o ile nie korzystała przy tym z nieuprawnionej pomocy władz publicznych, bo te w Konkursie udziału brać nie mogą. Przystąpienie do Konkursu polega na wypełnieniu i przesłaniu do 30 czerwca 2007 roku (decyduje data stempla pocztowego) na adres organizatorów (podany na końcu tego przewodnika) ankiety konkursowej, którą można pobrać ze strony internetowej www.propublicobono.pl.

Dlaczego warto zgłosić się do Konkursu

Z ideą każdego poważnego konkursu wiąże się ściśle pojęcie nagrody. Ponieważ jednym z kluczowych celów istnienia Konkursu Pro Publico Bono jest praktyczne wspieranie organizacji dokonujących wartościowych dzieł, przyznawane w nim nagrody i wyróżnienia mają (z wyłączeniem nagród honorowych) także wymiar finansowy. Kto w swojej wcześniejszej działalności mądrze wydawał posiadane środki zawsze dobrze wie, jak wydać z pożytkiem również takie dodatkowe pieniądze. W sytuacji, gdy wiele organizacji, stowarzyszeń, fundacji musi nieustannie przykrawać swoje zamierzenia do skromnych możliwości materialnych, taka forma gratyfikacji laureatów przez organizatorów Konkursu jest w pełni naturalną i moralnie pożądaną. Wysokość poszczególnych nagród i wyróżnień pieniężnych jest w każdej edycji określana przez Kapitułę.

Drugim, nader ważnym rodzajem gratyfikacji, na jaką mogą liczyć twórcy nagrodzonych i wyróżnionych dzieł jest umocnienie ich pozycji w środowiskach, w których na co dzień działają. Fakt zostania finalistą Konkursu o charakterze ogólnopolskim, mającego już swoją tradycję i prestiż również w skali lokalnej, regionalnej wytwarza wokół laureatów aurę sukcesu, co - jak dowodzą liczne przykłady z przeszłości - znajduje potem nierzadko odbicie w większym uznaniu ze strony lokalnych władz i instytucji publicznych, mediów, sponsorów, co bezpośrednio lub pośrednio bywa źródłem innych konkretnych korzyści dla danej organizacji. Po trzecie, już sam udział w Konkursie i związanych z nim wydarzeniach stwarza organizacjom obywatelskim okazje do kontaktów z sobie podobnymi, co sprzyja wymianie doświadczeń, know-how, niekiedy też nawiązaniu współpracy. W przyjaznej, koleżeńskiej atmosferze jaka towarzyszy wydarzeniom organizowanych przez Fundację Konkurs Pro Publico Bono poznawanie ludzi mających te same ideały, cele i problemy do rozwiązania jest doświadczeniem inspirującym i pożytecznym dla wszystkich zaangażowanych.

Ale na tym nie koniec. Dotarcie do półfinału, a zatem przejście przez ważny etap weryfikacji, a tym bardziej znalezienie się w gronie finalistów sprawia, że tacy uczestnicy Konkursu stają się bardziej interesujący i wiarygodni dla potencjalnych grantodawców zarówno rodzimych jak i międzynarodowych. Organizacje pozytywnie zweryfikowane w Konkursie i mogące się tym publicznie pochwalić już z innej, lepszej niż dotąd pozycji mogą następnie brać udział w konkursach grantowych czy podczas składania wniosków o dotacje Unii Europejskiej. I tak główny sponsor nagród przyznawanych w Konkursie Pro Publico Bono, którym jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, prowadząca własne programy wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, wobec laureatów Konkursu stosuje prostsze, oparte na większym zaufaniu procedury przy rozpatrywaniu wniosków o granty, niż wobec organizacji, które nie były wcześniej Fundacji znane.

Nie tylko dla łowców nagród

Odpowiedź na pytanie do kogo adresowany jest Konkurs Pro Publico Bono nie ogranicza się do wskazania na organizacje obywatelskie spełniające wymagania jego regulaminu. Co więcej, sam ów regulamin stanowi, że dzieła obywatelskie mogą zgłosić do udziału w Konkursie nie tylko sami ich twórcy, ale także organizacje, które w latach poprzednich zostały laureatami Konkursu, z wyjątkiem członków Kapituły. Ponadto każdy - każda osoba, organizacja lub instytucja ma prawo powiadomienia Kapituły Konkursu o znanych sobie wartościowych dziełach obywatelskich, a zarazem ich rekomendowania poprzez wypełnienie i wysłanie do organizatorów specjalnej ankiety obywatelskiej, również dostępnej na stronie internetowej www.propublicobono.pl.

Obywatelski, wspólnotowy duch Konkursu Pro Publico Bono zasadza się również na głębokim przekonaniu, że społeczeństwo obywatelskie to coś więcej niż choćby najbogatszy kosmos różnorakich organizacji i inicjatyw, ale także wspólnoty i osoby, którym te inicjatywy nie są obojętne. Twórcy dzieł obywatelskich, które byłyby zauważane i doceniane tylko przez ich bezpośrednich beneficjentów, ale już nie przez resztę społeczności na oczach której się one dokonują zawsze będą narażeni na poczucie pewnego osamotnienia. Cokolwiek każdy z nas robi dla dobra wspólnego, pragnie zarazem mieć poczucie, że to co robi, jest zauważane, komentowane, doceniane przez inne organizacje działające w tej samej miejscowości, czy regionie, w tym samym środowisku, przez władze i instytucje publiczne, przez lokalnych liderów opinii, przez dziennikarzy wreszcie. Spontanicznie podejmowane czyny obywatelskie nadal są we współczesnej Polsce bardziej wyjątkami, niż regułą. Tym większego wymagają one zainteresowania i wsparcia przez wszystkich ludzi dobrej woli, jeśli mają przetrwać, rozwijać się i zachęcać, pociągać innych dawanym przykładem. Dlatego za pełnoprawnych współtwórców odradzającej się w ten sposób kultury społecznej "Pro Publico Bono" mogą się uważać wszyscy, dzięki którym dla Konkursu zostaną odkryte i opisane nowe, nie znane dotąd szerszej publiczności dzieła i organizacje, które mogą i powinny stać się bardziej znane i docenione.

źródło: www.wiadomości.ngo.pl

data opublikowania: 2007-06-06 09:50:41
data ostatniej aktualizacji: 2007-06-06 09:50:41

Strona odwiedzona 1334 razy
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji: Magdalena PieczyÅ„ska
Informacja wprowadzona przez: Wojciech Sztanga

  • e-Doręczenia
  • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
  • Rezerwacja kolejki poprzez system internetowy w Wydziale Komunikacji i Transportu
  • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Systemu Pojazd i Kierowca
  • Nieodpłatna pomoc prawna
  • Inne bezpłatne poradnictwo
  • Dzienniki ustaw
  • Monitor polski
  • Komunikacja w języku migowym
  • Rejestr Informacji o Środowisku
  • WebEWID Powiat Gryfiński
  • Portal Mapowy - dystrybucja danych o budynkach
  • Budowlane_ABC
  • Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Gryfinie
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie
  • Dom Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie
  • e-budownictwo Wypełnij wniosek online
  • Nie masz szybkiego internetu? Zg³oœ zapotrzebowanie na internet.gov.pl
Pobierz Adobe Reader z www.adobe.com

Pobierz Adobe Reader
Program jest niezbędny do przeglądania
niektórych treści zawartych w serwisie.