Strona główna biuletynu
Formularz wyszukiwania

Ogłoszenia

Archiwum - zarządzanie kryzysowe

Wysłuchanie o pożytku

Wysłuchanie o pożytku

4 września 2007 w Sejmie odbędzie się wysłuchanie publiczne w sprawie nowelizacji Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zainteresowanie udziałem w wysłuchaniu można zgłaszać do 25 sierpnia 2007 r.

Projekt nowelizacji Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie jest już po pierwszym czytaniu w sejmowej Komisji Polityki Społecznej. Na posiedzeniu Komisji podjęto decyzję, aby po wakacjach odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie tego projektu.

Z wnioskiem o zorganizowanie wysłuchania publicznego w sprawie nowelizacji ustawy wystąpił poseł Sławomir Piechota (PO), wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Poparł go także przewodniczący tego zespołu, Marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz oraz kilkunastu posłów Komisji Polityki Społecznej.

- Zbieranie podpisów pod wnioskiem zacząłem kilka dni przed posiedzeniem Komisji, kilku zaś posłów udało mi się przekonać tuż przed rozpoczęciem posiedzenia. W sumie podpisało się 14 posłów - mówi Sławomir Piechota. - To wystarczyło, żeby przekonać niechętnych wysłuchaniu, aby nie próbowali odrzucić tej propozycji.
Wśród "nieprzekonanych" byli m.in. przewodniczący i wiceprzewodniczący Komisji, posłowie Rajmund Moric (Samoobrona) i Tadeusz Cymański (PiS), którzy uważali, że to znacznie przedłuży proces legislacyjny. Proponowali, aby zaprosić przedstawicieli organizacji na kolejne posiedzenie Komisji, na którym będzie rozpatrywany projekt.
- Tylko, że wtedy organizacje są na prawach gości i nie mają możliwości swobodnego i samodzielnego zgłaszania uwag, chyba, że zostaną o to poproszone przez przewodniczącego lub któregoś z posłów - mówi poseł Piechota. - Przekonywałem także, że choć zmiana ustawy jest od dawna niecierpliwie oczekiwana, to jednak lepiej jeśli wskutek wysłuchania publicznego, prace nad nią potrwają miesiąc dłużej, ale w efekcie będzie prawo zgodne z rzeczywistymi doświadczeniami. A na pewno stworzy to szansę, żeby poprawić przepisy tak, aby odpowiadało potrzebom najbardziej zainteresowanych - organizacji i samorządów.

Termin wysłuchania publicznego wyznaczono na dzień przed pierwszym, powakacyjnym posiedzeniem sejmu, czyli we wtorek 4 września 2007. Odbędzie się w Sali kolumnowej Sejmu, a rozpocznie o godz. 11.00.

Organizacje i osoby zainteresowane udziałem w wysłuchaniu muszą to w odpowiedni sposób zgłosić. Mają na to czas do 25 sierpnia 2007. Należy wejść na stronę internetową Sejmu i znaleźć tam zakładkę "Lobbing i wysłuchanie publiczne" (http://www.sejm.gov.pl/lobbing/lobbing1.html). Następnie należy kliknąć w link "formularz zgłoszenia do Marszałka Sejmu chęci udziału w wysłuchaniu publicznym" (http://www.sejm.gov.pl/lobbing/lobbing_formularz.pdf), wypełnić znajdujący się pod tym adresem wzór urzędowego formularza zgłoszenia zainteresowania pracami nad projektem ustawy, a na końcu odesłać wypełniony formularz na adres:
Kancelaria Sejmu
Gabinet Marszałka Sejmu
ul. Wiejska 4/6/8
00-902 Warszawa
tel. +48 (22) 694 10 54
fax +48 (22) 694 19 03.

Na podstawie zgłoszeń zostanie ustalona lista osób, które będą wpuszczone 4 września 2007 do Sali Kolumnowej Sejmu. Od tego, ile będzie zgłoszeń zależeć będzie także limit czasowy przeznaczony na każde wystąpienie.

Sławomir Piechota radzi, aby zgłaszać szczegółowe uwagi do projektu.
- Co dopisać do ustawy, a co z niej wykreślić. Podkomisja do spraw nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego powinna odnieść się do każdego zgłoszonego wniosku - im bardziej będzie on konkretny, tym łatwiej będzie na niego odpowiedzieć. Ale ogólne opinie też mogą być przydatne - szczególnie posłom podczas dalszych prac nad projektem.

Więcej informacji o procedurze wysłuchania publicznego można znaleźć na stronie: www.sejm.gov.pl

Ogłoszenie o wysłuchaniu publicznym w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw (druk 1810) oraz projekt ustawy znajdują się pod adresem: www.sejm.gov.pl.

źródło: www.wiadomosci.ngo.pl

data opublikowania: 2007-07-06 15:31:04
data ostatniej aktualizacji: 2007-07-06 15:31:04

Strona odwiedzona 1486 razy
Osoba odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie informacji: Magdalena PieczyÅ„ska
Informacja wprowadzona przez: Marcin Konopnicki

  • e-Doręczenia
  • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
  • Rezerwacja kolejki poprzez system internetowy w Wydziale Komunikacji i Transportu
  • Elektroniczna Skrzynka Podawcza Systemu Pojazd i Kierowca
  • Nieodpłatna pomoc prawna
  • Inne bezpłatne poradnictwo
  • Dzienniki ustaw
  • Monitor polski
  • Komunikacja w języku migowym
  • Rejestr Informacji o Środowisku
  • WebEWID Powiat Gryfiński
  • Portal Mapowy - dystrybucja danych o budynkach
  • Budowlane_ABC
  • Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Gryfinie
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie
  • Dom Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie
  • e-budownictwo Wypełnij wniosek online
  • Nie masz szybkiego internetu? Zg³oœ zapotrzebowanie na internet.gov.pl
Pobierz Adobe Reader z www.adobe.com

Pobierz Adobe Reader
Program jest niezbędny do przeglądania
niektórych treści zawartych w serwisie.